Każdego dnia niezliczona liczba osób przemieszcza się po świecie drogą powietrznego transportu. Nie da się ukryć, że podróżowanie samolotami ma wiele zalet, a zaliczają się do nich z pewnością krótki czas podróży i wygoda. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące bagażu, o których warto wiedzieć przed podróżą, aby uniknąć kłopotów przy odprawie. Sprawdź między innymi, co można zabrać do samolotu w bagażu głównym.

Podróże często bywają nieprzewidywalne i zaskakujące. Niektórych kłopotów można łatwo uniknąć, stosując się do przepisów zawartych w regulaminie lotu. Zapoznając się z przepisami dotyczącymi zawartości i rozmiaru przewożonego bagażu, dowiesz się tego, co możesz zabrać do samolotu w bagażu rejestrowanym, a co warto zapakować do torby podręcznej. Skorzystaj z naszego poradnika, zawierającego najważniejsze informacje na ten temat i uniknij zbędnego stresu na lotnisku!

Informacje dotyczące wielkości bagażu rejestrowanego i tego co można zabrać do samolotu w bagażu głównym

Bagaż rejestrowany nadaje się już przy odprawie. Podczas lotu przechowywany jest w luku bagażowym, a więc nie będziesz mieć w tym czasie do niego żadnego dostępu. Każda linia lotnicza może mieć precyzyjnie określone wartości dotyczące wagi i wymiaru i ilości odprawianych toreb w zależności od opcji wykupionej przez klienta. Limity służą oczywiście kontrolowaniu ciężaru, który samolot będzie musiał unieść. Zwykle przedział wagowy pojedynczej torby na lotach międzynarodowych zamyka się w liczbie 20-23 kg. Nie bez znaczenia jest również kwestia wymiarów objętościowych każdej walizki. Łączna suma długości wszystkich krawędzi zwykle powinna zamykać się w 158 cm. 

Jakie przedmioty przewozić w bagażu rejestrowanym?

Oprócz tego, że w trakcie podróży nie będziesz mieć możliwości wyjęcia czegokolwiek z głównej walizki, weź pod uwagę fakt, że zdarza się również, że może ona zostać uszkodzona lub nawet zgubiona. Z tego względu warto zadbać o to, żeby torba była dość solidna, odporna na upadki, z poprawnie działającym zamkiem i blokadą. Na tyle na ile możesz, zapakuj do niej przedmioty, których ewentualna utrata nie będzie dla Ciebie bardzo dotkliwa. Liczba identycznych walizek na taśmie wyjeżdżającej z luku bagażowego bywa szokująca, dlatego dobrym zwyczajem jest też podpisanie swojego bagażu. 

Ubrania, obuwie i kosmetyki w bagażu rejestrowanym – jak spakować większość potrzebnych przedmiotów?

Zdecydowanie tym co najrozsądniej jest umieścić w bagażu rejestrowanym są odzież i obuwie. Możesz również w nim przewieźć jedzenie i płyny w większych opakowaniach. W kwestiach żywości i alkoholu dokładna ilość, którą możesz przewozić jest określona przez kraj, z którego wyjeżdzasz. W bagażu rejestrowanym możesz też przetransportować ostre przedmioty takie jak nożyczki, cążki, igły, a nawet druty czy szydełko. Jeśli planujesz zabrać ze sobą jakikolwiek sprzęt sportowy, na przykład kijki, czy rakiety do tenisa, również powinieneś je przewozić w bagażu rejestrowanym.

Większe przedmioty, instrumenty, broń – jak je przewozić samolotem?

Do listy przedmiotów, których zamiar transportu należy zgłosić, należą wszelkie niewymiarowe rzeczy, takie jak deski snowboardowe, narty, czy instrumenty muzyczne. Te ostatnie często wymagają przedstawienia odpowiedniego certyfikatu i dokumentu potwierdzającego, iż jest się ich właścicielem lub ma się pozwolenie na ich wywóz z danego kraju. 

Czego nie można przewozić w żadnej z walizek

Z oczywistych względów bezpieczeństwa do rzeczy, które nie mogą znaleźć się w bagażu należą materiały wybuchowe, łatwopalne, środki chemiczne i toksyczne, a także sprzęt sportowy. Dotyczy to również baterii i akumulatorów, o czym często podróżujący zapominają.

Co bez problemu zabierzesz na pokład samolotu, a czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Do przedmiotów, które bezwzględnie warto mieć w bagażu podręcznym należą:

  • dokumenty: bilety, dowód osobisty, paszport, wiza
  • portfel z gotówką i kartami płatniczymi
  • telefon, komputer, aparat fotograficzny, słuchawki i inne potrzebne do nich akcesoria elektroniczne
  • lekarstwa, środki przeciwbólowe
  • podstawowe artykuły higieniczne
  • biżuteria, zegarki i inne drogocenne przedmioty

Bagaż podręczny musi się mieścić w precyzyjnie określonych wymiarach wynoszących 55 cm x 40 cm x 23 cm o maksymalnie 10 kg wagi. 

Jak spakować do bagażu podręcznego płyny i co wziąć do samolotu na wszelki wypadek?

Płyny w bagażu wymagają specjalnego potraktowania. Do bagażu podręcznego śmiało możesz je spakować pod warunkiem, że znajdują się w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. O tym samym pamiętaj, jeśli chcesz przewozić płynne leki lub alkohol. Choć większość ubrań spakujesz do bagażu rejestrowanego, to w ramach zabezpieczenia przed dłuższym oczekiwaniem na główną walizkę, weź do samolotu dodatkowy komplet bielizny, bluzę lub sweter i podstawowe kosmetyki takie jak chusteczki, szczoteczka i pasta do zębów oraz dezodorant. 

Wszystko jasne – pora ruszać w świat!

Wiedząc, co dokładnie możesz spakować do konkretnego bagażu, szykowanie się do wyjazdu będzie znacznie prostsze. Aby mieć stuprocentową pewność, że na lotnisku nie będziesz zmuszony do przepakowywania walizek, zajrzyj na stronę internetową przewoźnika, którego linią lotniczą zamierzasz się poruszać i sprawdź dokładne informacje na temat tego co można zabrać do samolotu w bagażu głównym, a co w podręcznym. Będąc dobrze przygotowanym, po przybyciu na lotnisko wystarczy, że nadasz bagaż i możesz cieszyć się dalszymi etapami podróży!