Planując biwak, koniecznie trzeba odpowiednio przygotować się logistycznie. Co zabrać pod namiot do jedzenia, rozrywki i zapewnienia sobie bezpieczeństwa? Sprawdź, co musisz mieć!

Wakacje pod namiotem cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Możliwość spędzenia wolnego czasu w innych okolicznościach, na łonie natury i z dala od zgiełku sprawia, że co roku tysiące Polaków ruszają na biwaki. Pamiętać jednak trzeba, że tego rodzaju wakacje wymagają odpowiedniego przygotowania logistycznego. Co zabrać pod namiot, aby był to urlop niezapomniany?

Dlaczego wczasy pod namiotem wymagają odpowiedniego przygotowania?

Wyjazd pod namiot to z roku na rok coraz popularniejsza forma spędzania wakacji. Camping polecany jest z powodu niskiej ceny, pięknych krajobrazów i poczucia wolności. Pamiętać jednak trzeba, że wakacje pod namiotem muszą być odpowiednio przygotowane i zaplanowane. Z jakiego powodu?
Biwak to coś zupełnie innego niż hotel — nie będziemy mieli dostępu do wielu wygód, które w hotelach i w domu są codziennością. Będziemy często z dala od cywilizacji, więc trudniejsza stanie się higiena i przygotowywanie jedzenia. Co więcej, w warunkach polowych trzeba się będzie zmagać z wieloma niewygodami, na które także należy się właściwie przygotować. To właśnie dlatego wybierając się na biwak, należy zabrać ze sobą pod namiot listę niezbędnych rzeczy.

Co zabrać pod namiot do spania?

Jeśli wybierasz się pod namiot, koniecznie zabierz rzeczy umożliwiające wygodne spanie. Oczywiście na początku należy rozbić namiot, lecz pamiętać trzeba, że muszą się w nim znaleźć odpowiednie rzeczy umożliwiające bezpieczny i wygodny sen, nawet jeśli zakres temperatur będzie bardzo duży. Przede wszystkim warto mieć dmuchany turystyczny materac, który będzie łatwy w transporcie, a dodatkowo zapewni duży stopień wygody. Przydatna będzie także karimata, która zapewni dodatkowy komfort, ale też zabezpieczenie przed leżeniem na gołej ziemi. Oczywiście powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni śpiwór turystyczny, który zapewni komfort termiczny. Pod nim powinna być wspominana mata.

Co warto zabrać pod namiot do jedzenia?

Wypad pod namiot wybierany jest, aby spojrzeć na wiele spraw z zupełnie nowej perspektywy. Tym bardziej że w Polsce nie brakuje pięknych miejsc, które zapewnią doskonały sposób na ucieczkę z dużego miasta, jego hałasu i zgiełku, co pozwala oczyścić umysł i spojrzeć na wszystko inaczej. Pamiętać jednak trzeba, że wśród rzeczy do zabrania koniecznie muszą znaleźć się te związane z wyżywieniem. W końcu jedzenie pod namiotem musi być nieco inne niż w domu lub hotelu, a zaliczane jest do najbardziej potrzebnych rzeczy na biwaku.
W pierwszej kolejności pamiętać musimy o tym, aby móc przygotować sobie jedzenie na biwaku. Idealnie może się sprawdzić np. kuchenka turystyczna. Jeśli chcemy przechowywać żywność i nie jeść jej na bieżąco, przydatna będzie lodówka turystyczna. Warto wziąć pod namiot także naczynia turystyczne, sztućce turystyczne oraz gastronomiczny koc piknikowy, który uprzyjemni spożywanie posiłków. Do ciepłych napojów przyda się natomiast termos i menażki turystyczne.
Jaki prowiant zabrać? Najlepiej produkty zamykane w puszkach lub jedzenie typu instant. Dobrym wyborem będą także batony energetyczne, szczególnie gdy będziemy planować jakieś wycieczki.

Sprzęt biwakowy do zachowania higieny

Jeśli chcemy biwakować w komfortowy i bezpieczny sposób, koniecznie musimy zadbać o odpowiednią higienę. Rzecz jasna na łonie natury nie będzie takich wygód, jak w domu, lecz możemy zabrać kilka rzeczy, które uprzyjemnią nasz wyjazd. Na pewno przyda się prysznic turystyczny, a także szybkoschnący ręcznik. Warto zabrać na biwak mokre ściereczki do higieny oraz oczywiście papier toaletowy. Pola namiotowego zwykle dysponują toaletami, lecz często w niedostateczny sposób wyposażonymi.

Przydatny ekwipunek biwakowy na kemping — jaki sprzęt biwakowy trzeba mieć?

Lista rzeczy niezbędnych pod namiot nad jezioro lub w lesie, jest oczywiście znacznie dłuższa niż wymienione wyżej przedmioty. Jeśli chcemy, aby nasz wyjazd był naprawdę wygodny i bezpieczny, powinniśmy zaopatrzyć się w szereg innych akcesoriów. Wspomnieć tu trzeba np. składane meble turystyczne, turystyczne panele solarne, wielofunkcyjny kempingowy multitool, scyzoryk, a nawet przydatna będzie latarka czołówka. Jeśli będziemy się pakować, powinniśmy zadbać o to, aby zabrać ze sobą repelent na komary i kleszcze. Biwak pod namiotem może się bowiem zamienić w prawdziwy koszmar, jeśli nie zabezpieczymy się przed owadami. Oczywiście przydatna będzie także zapalniczka do rozpalenia ognia. 

Jak zapakować bagaż?

Bez względu na to, jak długa będzie lista rzeczy i na jak długo planowana będzie wyprawa pod namiot, koniecznie musimy wszystko jakoś zapakować. Namiot turystyczny lub namiot rodzinny zwykle występuje w futerale, lecz co z innymi przedmiotami?
Przede wszystkim trzeba zapomnieć o walizkach na kółkach czy torbach podróżnych. Najlepiej sprawdzi się plecak turystyczny, w którym zmieści się wszystko, co musi zawierać dobrze wyposażony namiot.