Pakowanie walizek wielu osobom kojarzy się z wszechobecnym bałaganem i godzinami spędzonymi na przerzucaniu różnych przedmiotów i rozważaniu ich potencjalnej użyteczności. A gdyby tak zawsze wiedzieć, co zabrać na wyjazd. Życie byłoby prostsze. Czy istnieje metoda, która mogłaby skrócić cały ten proces i jednocześnie zmniejszyć ryzyko pominięcia ważnego przedmiotu?

Dni i godziny poprzedzające jakikolwiek wyjazd zwykle są pełne pracy i załatwiania. W natłoku obowiązków łatwo o czymś zapomnieć. Warto ułatwić sobie choć część zadań i zamiast za każdym razem od nowa zastanawiać się nad tym co spakować na wyjazd, przygotować sobie uniwersalną listę rzeczy do zabrania. O tym, co konkretnie powinna ona zawierać, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Docelowy cel podróży, a lista bagaży, które mogą się przydać

Nie ulega wątpliwości, że forma i cel wyjazdu determinuje rodzaj bagażu. Nie oznacza to jednak, że nie da się przygotować listy, która pomoże szybciej ogarnąć walizki. Oczywiście dla pełnego komfortu, można mieć pod ręką spisy dedykowane konkretnym typom podróży, ale równie dobrze do podstawowego zestawu na bieżąco można dopisać szczególne dodatki. W ten sposób jadąc w góry nie zapomnisz turystycznego plecaka, a wybierając się na wakacje nad morzem z pewnością zabierzesz strój kąpielowy. 

Od ogółu do szczegółu. Co musi się znaleźć na podstawowej liście rzeczy do spakowania i załatwienia przed podróżą?

Bez względu na kierunek, w którym zmierzasz, obecność niektórych przedmiotów będzie niezbędna. Należą do nich między innymi:

 • bilety (lotnicze, kolejowe, autobusowe), a w przypadku podróży samochodem prawo jazdy, dowód rejestracyjny, winiety i pełne wyposażenie auta wymagane w krajach, przez które prowadzi trasa
 • komplet dokumentów potwierdzających tożsamość, czyli dowód osobisty oraz ewentualnie paszport lub wiza
 • ubezpieczenie / polisa / dowód konkretnych szczepień wymaganych w niektórych krajach
 • docelowa waluta w gotówce na wypadek awarii, kradzieży lub zgubienia karty
 • bielizna i górna część garderoby w ilości nieco większej od liczby planowanych poza domem dni 
 • spodnie / spódnica / sukienka
 • odzież wierzchnia
 • obuwie
 • apteczka
 • kosmetyczka
 • elektronika, ładowarki, powerbanki

Na postawie takiego szkieletu, łatwo dopisywać szczegółowe informacje dotyczące każdego punktu, dzięki czemu bagaż będzie w pełni dopasowany do okazji. 

Jakie ubrania zabrać na wakacje, a jakie na wyjazd służbowy? Ile par butów przygotować?

Kwestia odzieży może przysporzyć więcej kłopotu osobom wyjeżdżającym na dłuższy okres czasu. Jeśli jedziesz w miejsce, gdzie bez problemu będziesz w stanie wyprać i odświeżyć swoją garderobę, nie ma sensu pakować do walizek całej szafy. Wystarczy, że zapakujesz się na 10 – 14 dni. 

Mając na uwadze konkretny cel podróży, zadbaj o kluczowe szczegóły. Podróżując służbowo, koniecznie sprawdź obecność w walizce eleganckich butów i stroju wizytowego. Wycieczka w góry wymaga natomiast spakowania do plecaka turystycznego między innymi nakrycia głowy, odzieży sportowej, kurtki przeciwdeszczowej, a w lecie preparatu chroniącego przed komarami i kleszczami i kremu z filtrem. Za to wakacyjny wyjazd nad morze może okazać się nieco rozczarowujący bez porządnych okularów przeciwsłonecznych, czy kremu do opalania. Zdecydowanie przyda się również kapelusz chroniący przed słońcem lub czapka z daszkiem. 

Zawsze warto jedną parę butów mieć na nogach, a drugą w torbie podróżnej. To absolutne minimum, i choć niektórzy uważają, że w zupełności wystarczyłyby im jedna, to kilometry pokonywane podczas zwiedzania lubią zaowocować obtarciami. Warto mieć w takiej sytuacji ratunek w postaci rezerwowego obuwia, które odciąży zmęczone stopy. 

Co zabrać na wyjazd – czy na pewno warto spakować apteczkę i akcesoria kosmetyczne?

Tak! Ale dlaczego? Podróżując do cywilizowanego miejsca, mało kto ma obawy, że nie zastanie tam ani jednej apteki czy drogerii. Ostatecznie często zdarza się także, że zapakowane lekarstwa nie będą ani razu potrzebne. Z perspektywy dobrego samopoczucia łatwo jest podjąć decyzję o zostawieniu wszelkich farmaceutyków w domu, ale wystarczy wyobrazić sobie ból brzucha, gardła, nagłą gorączkę, czy inną zwykłą dolegliwość przytrafiającą się w środku nocy. Chyba ostatnią rzeczą, na którą miałoby się wtedy ochotę, jest spacer po mieście w poszukiwaniu najbliższej apteki. 

W zależności od indywidualnych potrzeb, tak samo może wyglądać kwestia kosmetyków. Osoby źle reagujące na zmiany płynów i szamponów powinny pamiętać o zawarciu ich na liście rzeczy na wyjazd. 


Nie zostawiaj na ostatnią chwilę spisania na kartce przedmiotów, które stanowią dla Ciebie absolutny must have, a szybko przekonasz się, że korzystając z listy dopasowanej do własnych preferencji, pakowanie rzeczy do walizki stanie się łatwe i przyjemne. Pozostaje tyko pamiętać o pozostawieniu wolnego miejsca na ewentualne pamiątki i w drogę!