Podróżowanie może przebiegać bezproblemowo, jeśli dobrze się przygotujesz, starannie zaplanujesz wycieczkę. Zapoznaj się z praktycznym poradnikiem, aby wiedzieć, co zabrać na wakacje, jak przygotować uniwersalną listę rzeczy do zabrania.

Podczas wycieczki przydać może się oczywiście wiele rzeczy, ale warto dobrze wszystko zaplanować i spakować na wyjazd tylko to, co niezbędne. Im dłuższa lista rzeczy do zabrania, tym większe obciążenie. Musisz pamiętać o tym, że ilość bagażu podręcznego jest ograniczona. Dobrze się zastanów, co jest konieczne, co chcesz mieć pod ręką. Wakacje mają być źródłem przyjemności, dlatego dobra organizacja to podstawa.

Co spakować w podróż? Co powinna zawierać lista rzeczy na wyjazd?

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd nad morze, to przyda Ci się lista niezbędnych rzeczy, które warto wziąć w podróż rodzinną. W zależności od miejsca w walizce, będzie ona dłuższa lub krótsza. Najpierw trzeba określić, czy ma to być dłuższy urlop, czy może wybierasz się za granicę. Lista rzeczy do spakowania na wakacje będzie inna w przypadku wyjazdu nad morze latem lub egzotycznego kraju niż do Norwegii, weekendowej podróży do polskiej destynacji w okresie jesiennym.

Zawsze powinieneś sprawdzić, jaka będzie pogoda w czasie wakacji, aby wiedzieć, co warto zabrać, a co będzie zbędne. W przypadku wyjazdu zagranicznego konieczne jest sprawdzenie obowiązujących przepisów. Do niektórych krajów nie wjedziesz bez wizy, o która trzeba starać się z wyprzedzeniem. Załatwienie formalności zajmuje trochę czasu, dlatego sprawdź, jakie wymagania stawiają turystom osoby rządzące danym krajem.

Niezbędne są oczywiście dokumenty, przede wszystkim dowód osobisty potwierdzający tożsamość. Do podróżowania niezbędny jest także ważny paszport. Pamiętaj o zabraniu biletów, ubezpieczenia zawierającego numer telefonu alarmowego. Kolejną kwestią jest to, w jaki sposób chcesz się przemieszczać w miejscu docelowym – komunikacją miejską, własnym autem, wypożyczonym samochodem. Pamiętaj o zabraniu gotówki, karty debetowej lub kredytowej, pieniędzy w obcej walucie.

Wakacje z dzieckiem nad wodą – co zabrać na wakacje nad morzem?

 Jadąc na wakacje nad morze, koniecznie zabierz odpowiednią odzież, to samo dotyczy obuwia. Warto mieć ze sobą cztery zestawy garderoby. Będzie to wystarczające na tygodniową wycieczkę. Wybierz podstawowe ubrania i dobierz do nich kilka pasujących rzeczy. Zawsze warto mieć coś zarówno na co dzień, jak i na wyjścia, czyli elegancki strój. Trzy pary butów także wystarczą na siedmiodniowy wyjazd. Warto stawiać przede wszystkim na wygodę i uniwersalność.

Bardzo ważne jest to, aby brać ze sobą swoje ulubione obuwie, już rozchodzone. Nie zapomnij także o zabraniu kosmetyków, najlepiej w mniejszych opakowaniach. Warto wziąć ich ze sobą jak najmniej, aby nie obciążać nadmiernie bagażu. Kosmetyki zawsze możesz kupić na miejscu, w stacjonarnych drogeriach. W bagażu przyda się także elektronika i inne rzeczy, które umilą podróż. Przyda się książka lub czytnik e-booków, głośnik bezprzewodowy. Pamiętaj o zabraniu nad morze kremu z filtrem przeciwsłonecznym do opalania, aby uniknąć oparzeń.

Podręczna lista rzeczy na wakacje w skrócie:

 • Prawo jazdy,
 • Dowód osobisty lub paszport,
 • Komplet ręczników kąpielowych,
 • Środki na komary,
 • Krem z filtrem SPF,
 • Nakrycie głowy (czapka z daszkiem, chusta, kapelusz),
 • Środki przeciwbólowe,
 • Leki przyjmowane na stałe,
 • Kostium kąpielowy,
 • Plecak turystyczny,
 • Okulary przeciwsłoneczne,
 • Elektronika,
 • Odzież,
 • Aparat fotograficzny,
 • Obuwie (klapki, adidasy),
 • Krem do opalania.

Co zabrać w podróż?

Warto mieć zawsze przy sobie apteczkę pierwszej pomocy, bo zawsze może dojść do skaleczenia. Muszą znajdować się w niej nie tylko rzeczy pozwalające do opatrzenia rany. Niezbędne są także rozmaite lekarstwa typu farmaceutyki na dolegliwości żołądkowe, na biegunkę. Weź ze sobą także leki przyjmowane na stałe, czyli przepisane przez lekarza. Zawsze powinno się mieć przy sobie środki przeciwbólowe, leki przeciwalergiczne. Przydadzą się preparaty na chorobę lokomocyjną, aby podróż nie stała się męczarnią. Warto spakować do walizki również probiotyki, aby zapobiec problemom ze strony układu trawiennego.

Co spakować na wakacje – twój optymalny bagaż

Wybierając się na wakacje, sporządź listę rzeczy do spakowania, aby o niczym nie zapomnieć. Trzeba się dobrze zastanowić już z dużym wyprzedzeniem, aby organizacja przebiegła sprawnie. Lista rzeczy na wyjazd zależy od wielu czynników: lokalizacja, pora roku, liczba podróżujących i ich wiek, długość pobytu itd. Niektóre przedmioty w bagażu to must have, inne można kupić w trakcie podróży, na miejscu.