Kajakarstwo, to popularna forma spędzania wolnego czasu. Wybierając się na spływ kajakowy warto zadbać o to, aby spakować wszystko, co może się przydać. Na ogół wypad na kajaki to wyjazd w okolice oddalone od cywilizacji. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym początkujący kajakarze znajdą garść porad na temat „Co zabrać na kajaki?”.

Niezależnie czy wybieracie się na spływ jednodniowy czy kilkudniowy, istnieje żelazny zestaw artykułów, które warto zabrać ze sobą. Nie jesteście w stanie w 100% przewidzieć, w jakich warunkach będziecie wiosłować. Dlatego Wasz bagaż musi być starannie przemyślany i skompletowany. Doradzimy Wam, co zabrać na kajaki, opierając się na opiniach doświadczonych kajakarzy. Przedstawimy informacje dotyczące odzieży, przydatnych gadżetów, kosmetyków i żywności i zaproponujemy jak należy spakować swój wodoszczelny worek, który zabierzecie do kajaka. 

Odzież i obuwie – jedne z najważniejszych pozycji na liście „Co zabrać na kajaki?”

Wybierając się na kajaki pamiętać należy, że będziemy mieli do czynienia z wieloma składowymi otoczenia, które mogą być problematyczne. I choć pierwszą odzieżą jaka przychodzi na myśl jest strój kąpielowy warto mieć ze sobą odzież na każdą okazję. 

Najważniejsza rzecz to obuwie na spływ. Początkujący kajakarze wyobrażają sobie na ogół, że do wody to najlepiej bez butów. Takie myślenie jest bardzo zdradliwe. W trakcie spływu często trzeba wysiąść z kajaka, a dno rzeki potrafi sprawić niespodzianki. Decydując się na klapki albo japonki można narazić się na to, że zakończymy spływ kajakowy bez jednego, albo nawet obu – muliste dno odbierze nam to niestabilne obuwie. Z kolei wchodzenie do wody na bosaka może skończyć się przecięciem stopy czymś ostrym tkwiącym w dnie, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Najlepiej sprawdzą się specjalne buty do chodzenia po wodzie – np. buty neoprenowe. Nie tylko zabezpieczą stopę, ale i zapobiegną poślizgnięciu się. 

Co zabrać na kajaki na głowę – bezpieczny spływ kajakowy 

Odpowiedź brzmi – cokolwiek, byle ją zakryć. Spływ odbywa się często na odkrytych przestrzeniach, na ogół wybieramy się na rzekę w czasie pięknej pogody. Bez kapelusza, szala, chusty albo czapki udar słoneczny bardzo prawdopodobny. Najlepszym nakryciem głowy będzie czapka z daszkiem – ochroni głowę i zacieni oczy. 

Skoro o oczach mowa – warto wziąć okulary przeciwsłoneczne. Słońce odbijające się od wody może bardzo zmęczyć nasze oczy, a wówczas spływ kajakowy zakończy się ich podrażnieniem i łzawieniem. 

Ciało kajakarza nie powinno być zbytnio odsłonięte. I choć kusi nas praca nad solidną opalenizną, to najlepszym wariantem jest T – shirt i przewiewne spodenki do kolan. W części modeli kajaków nogi siedzących w nich osób są cały czas odsłonięte. Powinno się zakryć przynajmniej najbardziej wrażliwą skórę ud. One bardzo szybko mogą się spiec „na raka”. W czasie najsilniejszego oddziaływania słońca dobrze jest też ubrać na kajaki koszulę z długim rękawem. Nie tylko ochroni przed oparzeniami, ale poprawi również komfort noszenia kamizelki asekuracyjnej. Należy pamiętać, że kamizelka ratunkowa powinna być nałożona w trakcie całego spływu.  

Ubiór na kajaki warto uzupełnić o rękawice. Mogą to być rękawiczki rowerowe bez palców – ochronią dłonie nienawykłe do ściskania wiosła przed powstawaniem otarć czy odcisków. 

Nie da się do końca przewidzieć, czy w trakcie spływu kajakowego nie zaskoczy nas deszcz albo wiatr. Dlatego zarówno na krótki spływ kajakowy, jak i spływ kilkudniowy warto zabrać polar i kurtkę przeciwdeszczową. 

Kosmetyczka i apteczka kajakarza – co spakować?

Co zabrać na kajaki do kosmetyczki? Najważniejszy jest w niej krem z filtrem UV. Krem przeciwsłoneczny powinien być użyty kilka razy w ciągu spływu, aby zapobiec skutkom promieniowania słonecznego. Musicie też mieć coś, co pozwoli Wam złagodzić ewentualne pieczenie skóry – zapakujcie do kosmetyczki spray na poparzenia słoneczne. Trzeba też zabrać na spływ kajakowy coś, co pozwoli umyć ręce – idealne są chusteczki nawilżane i dezynfekcyjne. Pamiętajcie, że na łonie natury również należy dbać o higienę. 

A skoro się myjecie(albo przypadkiem zmoczycie), to wypada się również osuszyć. Dlatego ręcznik też należy zabrać na spływ kajakowy. Najlepiej wybrać wariant szybkoschnący i zajmujący niewiele miejsca. Bagaż kajakarski nie powinien być zbyt duży, inaczej musicie mieć dodatkowy kajak do transportu Waszego ekwipunku. Ręcznik bardzo się też przyda w przypadku wywrotki – kiedy osuszyć trzeba nie tylko całe ciało, ale również kajak. Do ewentualnego wybierania wody z kajaka, który jej nabrał warto wziąć dużą, chłonną gąbkę. 

Wielu weteranów kajakowych na pytanie co zabrać na spływ odpowiada natychmiast: środek na komary. Ich ukąszenia mogą naprawdę zepsuć nawet spływ kilkugodzinny. Między innymi przez nie dobrze ubrać na spływ kajakowy odzież na długi rękaw i z dłuższymi nogawkami. Oprócz tego środka do apteczki możecie zabrać plastry, środki łagodzące otarcia i podrażnienia, żele przeciwbólowe (zwłaszcza na kilkudniowy spływ). 

Prowiant na kajaki

Nawet jeśli zaplanowaliście tylko jednodniowy spływ, po drodze z pewnością musicie się nawadniać i wzmacniać nadwątlone siły. Często wzdłuż popularnych szlaków znajdują się bary dla wodniaków (uwaga, miejcie przy sobie gotówkę, nie wszyscy honorują karty), bezwzględnie jednak trzeba mieć ze sobą butelkowaną wodę i batony energetyczne. Pozwolą Wam one na uzupełnienie utraconych sił zanim dotrzecie do miejsca postoju. Małą turystyczną lodówkę na wkłady też można zabrać na spływ kajakowy jednodniowy. Przechowacie w niej bezpiecznie kanapki, przekąski i schłodzicie napoje.

Jeśli Wasz spływ kajakowy jest zorganizowany, o jedzenie w tym miejscu może zadbać organizator. Dostarczy ciepły posiłek we wcześniej umówione miejsce, Wy przypływacie na gotowe. Jeśli jednak chcecie wybrać się na własną rękę – możecie wziąć na jednodniowy spływ kajakowy przenośny grill albo małą turystyczną kuchenkę. Pamiętajcie jednak, aby posprzątać po sobie – duże worki na śmieci są tak samo ważne w trakcie Waszej podróży, jak pozostały sprzęt kajakowy. 

Inne przydatne gadżety i ekwipunek 

Co zabrać na kajaki oprócz wyposażenia podstawowego i w co to spakować? Z pewnością przyda się wodoodporny worek do spakowania rzeczy osobistych i wodoodporne etui na telefon. Pozwoli to odpowiednio zabezpieczyć przed wodą Wasz ładunek i środek łączności. Telefon na wodzie posłuży Wam nie tylko do rozmów i robienia zdjęć, ale może też pomóc wybrać prawidłową trasę, jeśli macie do czynienia z odnogami i rozlewiskami rzek, a w przypadku sytuacji krytycznej – pozwoli wezwać pomoc.  Jeśli planujecie kilkudniową wyprawę kajakiem – zabierzcie ze sobą namiot i śpiwór. W ten sposób przeżyjecie niezapomnianą przygodę, jaką będzie nocleg na łonie natury. Taki nocleg wspomina się latami, bo to dziś prawdziwa rzadkość. 

Pamiętajcie, że znakomite przygotowanie  i wyposażenie to nie wszystko. Na spływie kajakowym przydaje się też rozwaga i dbałość o bezpieczeństwo. Woda to żywioł, którego człowiek nie jest w stanie do końca opanować. Podejście do niej z szacunkiem zagwarantuje Wam wspaniałe przeżycia w kajaku.