Planując wakacje, warto wcześniej przemyśleć i zrobić listę przedmiotów, które mogą się przydać na urlopie. Co zabrać do Turcji i o czym warto pamiętać przed wyjazdem? Sprawdź listę niezbędnych rzeczy przed odlotem.

Turcja to popularny kierunek wakacyjny z wielu względów. Nie tylko pogoda jest zachęcająca, ale i atrakcje przyciągają turystów ze wszystkich zakątków świata. Przed każdym urlopem należy się zastanowić, co może się przydać na wyjeździe i o czym warto pamiętać,  a szczególnie w kraju, w którym panują nieco inne obyczaje. Co zabrać do Turcji, by mieć udane wakacje?

Wakacje w Turcji – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Wyjazd do Turcji może być niezapomnianą przygodą pod warunkiem, że się do niego odpowiednio przygotujesz. Choć w większości przypadków wybierane są wycieczki all inclusive, to trzeba zabrać ze sobą rzeczy, które się przydadzą. Warto też wiedzieć, jak się zachowywać w obcym kraju, w którym panuje inna kultura i obyczaje. Nie jest mile widziane spożywanie alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych ani głośne zachowanie. Pamiętaj, że temperatury szczególnie w lecie są wysokie, a więc jeśli jedziesz z małymi dziećmi, to wybierz inny termin. Jest to kraj, w którym nie okazuje się publicznie uczuć, a więc bądź na to także wyczulony. Jeśli będziesz na targu, to targuj się, bo takie są tam zwyczaje. 

Dlaczego warto zrobić listę przedmiotów przed wyjazdem?

Wybierając się do Turcji, warto wcześniej zrobić listę, by móc od pierwszych chwil zrelaksować się i odpoczywać. Robiąc listę, dużo szybciej się spakujesz, ale też będziesz mieć pewność, że wszystko, co potrzebne masz ze sobą. Dzięki temu unikniesz zbędnych wydatków na miejscu i będziesz mógł cieszyć się urokami tego wspaniałego kraju. Wiedząc, co zabrać do Turcji, możesz też od razu zweryfikować, czy na pewno wszystko będzie Ci potrzebne, a szczególnie w przypadku, gdy waga bagażu będzie nieco za duża. Możesz szybciej usunąć niepotrzebne przedmioty, a przy okazji na pewno nie zapomnisz o tych najważniejszych. 

Co zabrać do Turcji? Lista rzeczy niezbędnych na urlopie

Jeśli planujesz wyjazd do Turcji, to na pewno musisz mieć ważny dowód osobisty. Paszport nie będzie potrzebny. Warto też, byś nauczył się kilku słów po turecku, by się przywitać czy pożegnać. Jedziesz do ciepłego kraju, a więc nie zapomnij o akcesoriach do opalania, w tym potrzebne będą Ci okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem UV, kapelusz i przewiewna odzież. Spędzać będziesz pewnie dużo czasu na plaży, a więc weź ze sobą dużą torbę plażową, ręcznik, lekkie buty – mogą być to klapki lub sandały i jakąś książkę, lub krzyżówki. Do walizki spakuj też apteczkę i nie zapomnij wykupić ubezpieczenia podróżnego. Pamiętaj, że wchodząc do meczetu, nie możesz być w krótkim rękawku czy krótkich spodenkach. Warto wziąć lekkie ubrania z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami lub długą spódnicę. Warto zabrać aparat fotograficzny, chyba że masz dobrej jakości smartfona i nie zapomnij o podstawowych lekach. Sprawdź jednak wcześniej, czy wszystkie możesz wwieźć do Turcji. 

Ile pieniędzy zabrać na wczasy do Turcji?

Wiesz już, co zabrać do Turcji, ale nie zapomnij o pieniądzach. Obowiązującą walutą w Turcji są liry tureckie, ale w większości kurortów można płacić w euro lub dolarami. Jeśli wykupujesz wakacje all inclusive, to tak naprawdę nie potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Jednak warto coś ze sobą mieć, bo może będziesz chciał kupić sobie jakąś pamiątkę. Pamiętaj też, że możesz płacić kartą, co jest w sumie najbezpieczniejszą formą. Przydać się jednak mogą drobne pieniądze, gdyż w Turcji powszechne jest dawanie napiwków za świadczone usługi. Jest to tak zwany bakszysz, a banknot o nominale 1 dolara jest uważany na uniwersalną stawkę. 

Wczasy w Turcji – jakie ubrania zabrać ze sobą?

Pakując walizkę do Turcji, nie zapomnij o stroju kąpielowym, bo przecież większość czasu pewnie będziesz spędzać nad wodą. Niezbędne będzie też nakrycie głowy i warto mieć obuwie sportowe na wycieczki. Z racji tego, że temperatury w ciągu dnia w sezonie letnim są wysokie, to zabierz ubrania wykonane z naturalnych materiałów, które oddychają i przepuszczają powietrze. Weź też odzież nieco cieplejszą, bo wieczorami może być chłodniej i może przydać się długi rękaw. 

Co zabrać na wakacje do Turcji i jak łatwo się spakować

Wiedząc, co zabrać do Turcji, łatwiej jest się spakować i można uniknąć niepotrzebnego stresu na miejscu. Warto zatem zrobić listę rzeczy, które zabierzesz na wakacje w Turcji. Przyda się też taka lista na inne wyjazdy, ale zawsze należy zweryfikować miejsce docelowe i sprawdzić, czy wszystkie będą niezbędne.