Samolotem można dolecieć w krótkim czasie w najdalsze zakątki świata, a że podróże kształcą i uczą, to coraz częściej Polacy podróżują. Co można zabrać do samolotu? Sprawdź, co może zawierać bagaż podręczny.

Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu, najwygodniejszy i najszybszy. Możesz szybko dostać się do najdalszych zakątków Europy, polecieć do Ameryki czy Australii. Bilety są coraz tańsze, a liczne oferty last minute sprawiają, że można dotrzeć w egzotyczne rejony za niewielkie pieniądze. Wsiadając na pokład samolotu, możesz mieć ze sobą bagaż podręczny. Musisz jednak pamiętać, że są przedmioty, których wnieść nie możesz. Co można zabrać do samolotu, a co jest zakazane?

Jak przygotować się do lotu samolotem?

Do każdej podróży trzeba się przygotować. Przede wszystkim konieczne jest spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, które możesz przewieźć w bagażu podręcznym na pokładzie samolotu i w bagażu rejestrowanym, który jest umieszczony w specjalnym luku pod pokładem. Przed wylotem musisz jednak sprawdzić, co możesz zabrać na pokład, a co jest niedozwolone. Lista tych rzeczy zależna jest od obowiązujących przepisów u konkretnego przewoźnika, ale i kraju, do którego się wybierasz. Jeśli znajdziesz przedmioty zakazane w bagażu podręcznym, to często możesz je umieścić w bagażu rejestrowanym. Zatem przed wylotem dokładnie zapoznaj się z regulaminem i przestrzegaj zasad dotyczących zabronionych i dozwolonych rzeczy w bagażu. 

Co można zabrać do samolotu na pokład?

Wielkość bagażu podręcznego jest zwyczajowo mniejsza w tańszych liniach lotniczych, ale różnice nie są duże. Większe dysproporcje mogą się jednak pojawić w liście przedmiotów zabronionych i dozwolonych, choć w przypadku tych drugich zalecenia są podobne u większości przewoźników. Co można zabrać do samolotu do bagażu podręcznego?

 • Płyny o pojemności jednego litra, ale pakowane w pojemniki o pojemności 100 ml. Mowa tutaj jest o kosmetykach, alkoholu czy napojach. 
 • Możesz zabrać na pokład samolotu napoje, które kupiłeś w strefie odlotów, gdy jesteś już po odprawie. 
 • Jeśli chodzi o żywność, to jej ilość i rodzaj jest zależny od kierunku podróży. 
 • W bagażu podręcznym możesz mieć ubrania i nawet buty na szpilkach.
 • Możesz przewozić sprzęt medyczny i leki, ale ich listę najlepiej sprawdź w regulaminie. Nie wszystkie można wnieść na pokład samolotu. 
 • Do walizki podręcznej możesz też włożyć produkty, które kupisz w strefie bezcłowej. 

Czego nie można przewozić w samolocie?

Niestety lista przedmiotów, których nie wolno przewozić w bagażu podręcznym jest dużo większa. Z powodu zagrożenia jest ona cały czas modyfikowana i dlatego przewóz niektórych przedmiotów jest surowo zakazany. Czego nie może zawierać bagaż podręczny do samolotu?

 • Zabronione jest wnoszenie broni.
 • Płyny powyżej 100 ml są także zabronione w bagażu podręcznym.
 • Nie możesz wnieść na pokład ostrych przedmiotów, takich jak noże, strzykawki, toporki, szydełka do robótek ręcznych.
 • Zakazane są środki chemiczne i toksyczne, farby, petardy czy pojemniki z gazem.
 • Bagaż podręczny nie może zawierać sprzętu sportowego.

Wymiary bagażu podręcznego i limit wagowy

Każda z linii lotniczych ma swój własny regulamin, w którym zawarte są informacje dotyczące wymiarów bagażu podręcznego. Wiesz, co można zabrać do samolotu, ale musisz się trzymać sztywno wymiarów i wagi, bo jeśli któryś z parametrów zostanie przekroczony, to będziesz musiał zapłacić za nadbagaż. W przypadku walizki podręcznej wymiary najczęściej wynoszą 50 x 40 x 20 cm, choć oczywiście mogą być trochę większe lub mniejsze. Jeśli chodzi o wagę, to ta najczęściej nie przekracza 10 kg. Bardzo ważne jest, byś pamiętał, że wymiary walizki obejmują też kółka i uchwyt. 

Bagaż podręczny i rejestrowany – co zabrać w podróż?

Jeśli lubisz podróżować, to wiesz, że pakowanie bagażu podręcznego nie jest łatwym zadaniem. Dobrze jest zrobić sobie listę najpotrzebniejszych rzeczy podczas lotu, a resztę z nich włożyć do bagażu rejestrowanego. Pamiętaj też, że jeśli podczas odprawy jakiś przedmiot zostanie usunięty z walizki podręcznej, to nie będziesz miał już możliwości przepakowania go. Zatem zawsze dokładnie zapoznaj się z listą i regulaminem, sprawdź wymiary i wagę bagażu, a będziesz mieć pewność, że lot będzie udany. 

Co można mieć w bagażu podręcznym i zabrać na pokład samolotu?

Wiedząc, co można zabrać do samolotu, dużo szybciej i łatwiej pójdzie Ci pakowanie. Lepiej wziąć mniej, ale mieć pewność, że zawartość bagażu będzie zgodna z regulaminem i nie narazisz się na niepotrzebny stres. Przed każdym odlotem nawet w przypadku linii lotniczych, z których korzystasz regularnie, sprawdź, czy nie zaszły jakieś zmiany. Przezorny jest zawsze ubezpieczony.