Podczas szukania idealnego samochodu często przeglądamy sieć w celu sprawdzenia, jakie jest spalanie danego modelu. Te informacje można znaleźć na stronach producentów oraz w specjalnych serwisach dla posiadaczy danej marki. Jednak czy te dane odzwierciedlają rzeczywiste zużycie paliwa? Jak obliczyć spalanie paliwa? Procedury homologacyjne, które decydują o legalnej sprzedaży samochodu, obejmują testy na hamowni podwoziowej. Jednakże testy muszą odbywać się w określonych warunkach temperaturowych, wilgotności powietrza i innych parametrów, co oznacza, że wyniki uzyskane w tych testach są bardzo różne od rzeczywistego zużycia paliw.

Spalanie auta – informacje od producenta nie wystarczą

Jak już wiesz, oficjalne informacje nie odzwierciedlają tego, że auto na co dzień pracuje w różnych warunkach. Jak obliczyć spalanie paliwa w takiej sytuacji? W celu rozwiązania tego problemu, w 2017 roku wprowadzono zmodernizowany cykl jezdny – WLTC, który stał się obowiązkowy od 2019 roku. Celem tego cyklu jest dostarczenie bardziej precyzyjnych informacji dotyczących spalania. Niemniej jednak musisz mieć na uwadze, że oficjalne testy nigdy nie będą w pełni odzwierciedlać codziennego zużycia paliwa.

Co ma wpływ na średnie spalanie samochodu?

Zanim pokażemy Ci, jak obliczyć spalanie paliwa, musisz wiedzieć, jakie parametry na to wpływają. Ilość paliwa zużywanego przez Twój samochodów w praktyce zależy od tak wielu czynników, że trudno znaleźć ten jeden najważniejszy. Do parametrów tych należą m.in.:

 • styl jazdy,
 • przewożenie ciężkich przedmiotów lub wielu osób,
 • ewentualne usterki w samochodzie,
 • niskie ciśnienie w oponach,
 • korzystanie z klimatyzacji,
 • to tylko przykładowe czynniki, które mogą rzutować na to, ile paliwa spali Twój samochód.

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ warto mieć na uwadze również:

 • wybór niewłaściwego oleju silnikowego,
 • miejsce użytkowania pojazdu,
 • zużycie świec zapłonowych,
 • awarie w układzie wtryskowym paliwa.

Tak czy inaczej, jeśli dojdzie do nagłego wzrostu spalania, warto monitorować sytuację i sprawdzić, czy podobne zdarzenia powtarzają się po każdym tankowaniu, czy też może chodzi o jednorazowy incydent.

Jak obliczyć spalanie paliwa? Rzeczywistość a licznik spalania

Niektóre pojazdy – chodzi tu w szczególności o nowsze odpowiedniki – mają już zainstalowane liczniki spalania, które pokazują nam aktualne i średnie zużycie paliwa. Co oczywiste, obliczenia te są automatyczne, co oznacza, że uzyskanie danych nie wymaga żmudnych obliczeń. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy te dane zawsze są zgodne z rzeczywistością? Niestety, niekoniecznie; na szczęście, w nowszych samochodach różnice te nie powinny przekraczać dziesięciu procent. Co ciekawe, podobne obliczenia w przypadku starszych samochodów różnice te również nie powinny odbiegać znacząco od realnych wartości. Warto jednak sprawdzić, czy prezentowane wyniki licznika pokrywają się z rzeczywistym zużyciem paliwa. Jak to zrobić?

Kalkulator spalania (spalanie paliwa na 100 km). Jak samodzielnie obliczyć zużycie paliwa w samochodzie?

Aby móc wykonać to działanie, wystarczy:

 • zatankować samochód do pełna,
 • spisać stan licznika, zanim uruchomisz swoje auto,
 • przejechać pewną liczbę kilometrów – zalecamy, by było to około 10 kilometrów (ale nie więcej – jest to optymalna odległość),
 • ponownie zatankować do pełna i powtórzyć trzy poprzednie kroki,
 • podzielić ilość zatankowanego paliwa przez liczbę przejechanych kilometrów, a następnie pomnożyć uzyskany wynik przez 100.

Jest to prosta metoda obliczania spalania, która pozwala nam uzyskać dość dokładne informacje o rzeczywistym zużyciu paliwa przez pojazd.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak obliczyć spalanie paliwa, mamy dla Ciebie dobrą informację – samodzielne obliczenie zużycia paliwa nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych działań. Jeśli jednak nie chcesz tego liczyć samodzielnie, możesz użyć dostępnych w sieci kalkulatorów.