Grecja to bezsprzecznie jeden z najczęstszych kierunków wybieranych przez polskich turystów. Sprawdź, co zabrać do Grecji oraz jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu. Przekonaj się, co najlepiej spakować do walizki, aby móc w pełni wykorzystać uroki Hellady. 

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, powinieneś z wyprzedzeniem odpowiednio się do niego przygotować oraz poznać kulturę i podstawowe zasady panujące w danym regionie. Tylko wtedy zyskasz pewność, że urlop będzie w pełni udany oraz pozbawiony niemiłych niespodzianek. Przeczytaj kilka ważnych informacji oraz podpowiedzi na temat tego, co zabrać do Grecji na wakacje, aby przygotować się na każdą ewentualność. 

Co zabrać do Grecji na czas urlopu?

Wakacje w Grecji kojarzą się większości z przepięknymi, piaszczystymi plażami, zapierającymi dech w piersiach widokami, a także gorącym słońcem i śródziemnomorską kuchnią. Grecja jest krajem, który słynie również z wielu zabytków, takich jak m.in. ateński Akropol, Meteory zlokalizowane na Półwyspie Bałkańskim, Świątynia Apollina w Bassaj, stare miasto w Rodos czy Asklepiejon w Epidauros. To, co warto zabrać do Grecji na czas wakacji, zależy od wielu czynników, w tym celu podróży. Część osób zapewne będzie chciała skorzystać z przepięknej pogody, odpoczywając i spędzając czas na jednej z plaż w Grecji, a także korzystając z hotelowej oferty all inclusive, natomiast inni mogą chcieć wykorzystać pobyt nieco bardziej aktywnie, m.in. wybierając się na wycieczkę objazdową, aby zobaczyć uroki bałkańskiego kraju.

Co zabrać do Grecji – sprawdź czy spakowałeś to do walizki

Planując wycieczkę do Grecji, należy sprawdzić, jakie warunki atmosferyczne będą panować w danym regionie i wybranym terminie. Zwykle pogoda w Grecji jest słoneczna, dlatego powinieneś zabrać ze sobą takie przedmioty jak:

  • okulary przeciwsłoneczne,
  • nakrycie głowy (czapka z daszkiem, chustka, kapelusz),
  • krem z filtrem UV (w bałkańskim kraju turyści są narażeni na dosyć silne działanie promieni słonecznych),
  • balsam chłodzący po opalaniu,
  • wygodne buty (Grecja to kraj z nieco kamienistym i nierównym terenem) oraz ubrania (m.in. przewiewna spódnica czy koszula).

Jeśli planujesz spędzić czas na plaży oraz chcesz zażyć kąpieli w morzu, to koniecznie spakuj również kostium kąpielowy, specjalne buty do wody i szybkoschnący ręcznik plażowy. Co jeszcze zabrać na wyjazd do Grecji? W Twojej walizce nie może zabraknąć aparatu fotograficznego lub telefonu z aparatem (warto mieć też powerbank), aby móc uwiecznić na zdjęciach i filmach niezwykłe greckie krajobrazy i monumentalne zabytki. 

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Najczęściej w podróż do Grecji wybieramy się samolotem. Pojemność podręcznej torby podróżnej jest zwykle dosyć ograniczona, więc tym bardziej warto pakować wszystko w przemyślany sposób, aby w 100% wykorzystać miejsce w walizce. Dobrze więc spisać sobie wszystkie niezbędne rzeczy do zabrania. Każda linia lotnicza określa własne zasady dotyczące dopuszczalnej wagi i wymiarów bagażu, dlatego wcześniej należy sprawdzić regulamin danego przewoźnika. Pamiętaj, że kosmetyki w formie płynnej mogą być przewożone wyłącznie w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml. 

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Grecji?

Wybierając się na wakacje do Grecji, warto zabezpieczyć się na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Chyba ciężko wyobrazić sobie wyjazd za granicę bez wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Obowiązkowo należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest potwierdzeniem korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Turyści mogą złożyć wniosek o jej wydanie online poprzez portal IKP lub ePUAP. Jednak, aby podczas urlopu móc w pełni czuć się komfortowo i bezpiecznie, najlepiej pomyśleć również o prywatnej polisie, która pokryje wszelkie dodatkowe i niespodziewane koszty. 

Jaka waluta obowiązuje w Grecji?

Pamiętaj o zabraniu wygodnego dla siebie środka płatniczego. Najczęściej turyści decydują się na wielowalutową kartę, którą można płacić za granicą oraz wypłacać pieniądze w greckich bankomatach. Mimo wszystko warto również posiadać przy sobie gotówkę, gdyż nie wszędzie możliwe jest płacenie kartą (szczególnie w miejscach turystycznych, gdzie sprzedawane są pamiątki oraz w niektórych lokalach gastronomicznych). Jakie pieniądze zabrać na wakacje do Grecji? Oczywiście Euro, które jest oficjalną walutą kraju już od 2001 roku. 


Grecja słynie z pięknych zabytków pochodzących jeszcze z czasów starożytnych, a także piaszczystych plaż i niezapomnianego widoku lazurowej wody. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób spędza wakacje właśnie w tym kraju. Pamiętaj jednak, że każda podróż (nawet jeśli planujesz spędzić w słonecznej Grecji zaledwie kilka dni) powinna być odpowiednio zaplanowana wraz z przygotowaniem szczegółowej listy rzeczy na wyjazd.