Albania jest przepięknym krajem, który każdego roku przyciąga masę turystów. Nie każdy jednak wie, że jaką walutę zabrać ze sobą. Nie, nie chodzi o euro! Jeżeli chcesz wiedzieć, co jest walutą w Albanii, zapoznaj się z treścią naszego tekstu.

Wiele osób planując urlop w Albanii, kompletnie nie wie, jak płacić, czym płacić i co warto zabrać ze sobą. Mamy kilka wskazówek, które sprawią, że łatwiej będzie zaplanować cały pobyt.

Jaka waluta w Albanii obowiązuje obecnie?

Zaznaczamy z góry – to nie jest euro. Albania to kraj, w którym walutą jest lek albański. Nazwa może być dla Ciebie dość nietypowa, jednak wzięła się od Lekë Dukagjiniego, który walczył z Imperium Osmańskim. Dukagjini opracował również kanon albańskiego prawa zwyczajowego. Skróty waluty w Albanii to ALL lub LEK. To nie jest tak, że w Albanii jest lek albański i płaci się tylko i wyłącznie tą walutą, jednak o tym powiemy później.

Skoro wiemy, że walutą obowiązującą w Albanii jest lek, to powiedzmy sobie o niej więcej. Istnieje podział pieniędzy, ponieważ 1 lek dzieli się na 100 qinderek. Tak więc przelicznik jest prosty – 100 lek to 10000 qinderek. Niemniej jednak qinderki już są praktycznie nieużywane. Albańskie banknoty mają następujące nominały: 200, 500, 2000 i 5000 leków. Monety to: 1 LEK, 5 LEK, 10 LEK, 20 LEK, 50 LEK i 100 LEK. Banknoty albańskie mają różne wersje graficzne, więc nie obawiaj się tego, że dostaniesz fałszywy – możesz go swobodnie podarować sprzedawcy. W Polsce jesteś przyzwyczajony, że złotówka w sklepach wygląda podobnie. Tutaj jest inaczej, ponieważ niektóre banknoty wyglądają zupełnie inaczej, pomimo tej samej wartości.

Waluta LEK albański – jaki jest jej kurs?

Jest w porównaniu ze złotówką jest walutą nisko stojącą. W polskich kantorach, za 100 leków dostaniemy 4,13 zł. Najlepiej leki wymieniać w kantorach na miejscu, chociaż zanim zdecydujesz się na wymianę, zastanówmy się czy będzie to dla nas opłacalne i ile pieniędzy w Albanii będzie nam potrzebne.

Z kursami jest tak, że mogą się wahać, więc aktualny kurs na dany dzień może być inny jutro, pojutrze i za miesiąc. Wymiana waluty jest w spekulacją i jeżeli decydujemy się na wakacje w tym kraju, to dobrym rozwiązaniem zabrać ze sobą inne waluty. Jeżeli trafisz na niekorzystny kurs wymiany, to lepiej odpuść. Polecamy Ci jednak dokładnie sprawdzać regularnie kurs lek w okresie tuż przed wyjazdem, by trafić jak najlepszy kurs.

 Jaką walutę zabrać do Albanii?

Wiesz, że waluta albanii to lek, natomiast nie oznacza to tego, że możesz płacić tylko i wyłącznie za jej pośrednictwem. Wyjazd do Albanii to poważna sprawa i polecamy Ci zabrać ze sobą euro. Najlepiej mieć ze sobą euro lub dolary. W hotelach, sklepach, czy restauracjach można wydawać inne nominały. To jaka waluta w Albanii jest na chwilę obecną, przestanie Cię interesować, ponieważ będziemy mieć inne możliwości.

Bardzo wygodnie jest zapłacić w euro, ponieważ jest to waluta znana na całym świecie i na pewno nie raz miałeś z nią styczność. To mocno turystyczny kraj i nie trzeba się obawiać, że nie zapłacisz za rachunek w restauracji, bo nie masz środków. Dlatego też Albańczycy chętnie przyjmą euro czy dolary.

Czym płacić w Albanii? Karta czy gotówka?

Najwygodniejsza jest gotówka, natomiast pamiętaj, że warto mieć różne możliwości. Jeżeli nie będziesz mieć pieniędzy fizycznie, to w każdej chwili możesz płacić kartą. Najlepiej zabrać banknoty w różnych nominałach, walutach, ale mieć też kartę. Należy tutaj jednak być czujnym, bo banki pobierają prowizję od transakcji, co może być dla Ciebie zwodnicze. Płatność w Albanii kartą jest wygodna, jednak zanim to zrobisz, zapoznaj się z wysokością przewalutowania.

Gdy decydujesz się jechać na wakacje do Albanii, to miej świadomość, że ten czas musi być wykorzystany jak najlepiej. Jest wiele miejsc, które warto zobaczyć w Albanii, więc nie ograniczaj się finansowo, ale dywersyfikuj płatności i trzymaj się gotówki tak długo, jak jest to możliwe. Bankomat to dobre rozwiązanie, ale tutaj też poniesiesz koszty wyciągnięcia gotówki.

Istnieje bardzo dobre rozwiązanie będące alternatywą, a są to karty Revolut. Nie dość, że dzięki nim można korzystać z 60 walut z całego świata i zapłacisz nią w każdym innym sklepie internetowym. Dzięki niej możesz zrealizować płatność w euro i nie trzeba używać innych kart płatniczych – Revolut w pełni Ci wystarczy.

Jakie są ceny w Albanii? Przykładowe ceny

W 2023 roku ceny były naprawdę przyzwoite. Przykładowe 1000 lek pozwalało na to, żeby kupić bardzo dobry obiad w restauracji. Woda czy chleb to koszt 20 ALL, więc nie są to kwoty rzucające na kolana. To naprawdę bardzo dobre miejsce dla mniej zamożnych, chociaż cena za bilet lotniczy jest niemała.

Wejścia do muzeów czy innych miejsc nie są zbyt kosztowne, dlatego 200 lek czy 500 lek może pozwolić poczuć Ci się jak prawdziwy król.