Jeszcze wiele lat temu paszport był wymaganym dokumentem, który pozwalał na opuszczenie granic Polski. W wielu miejscach obowiązek ten został zniesiony. Gdzie można lecieć bez paszportu?

Aktualnie podróżując po Unii Europejskiej, można wyjechać bez paszportu na wakacje. A czy Strefa Schengen jest dostępna dla tych osób, które nie mają/nie chcą tego dokumentu wyrobić? Gdzie można lecieć bez paszportu? Oto kilka wskazówek dla tych osób, które planują pojechać bez paszportu na wakacje. Wyrobienie paszportu nie jest potrzebne, aby móc się doskonale bawić na zagranicznych wakacjach.

Gdzie można lecieć bez paszportu – Strefa Schengen i UE

Wakacje bez paszportu możliwe są w takim kraju jak Chorwacja. W ostatnich czasach jest to chyba jeden z najbardziej popularnych kierunków, który obierany jest przez Polaków. Takie same możliwości oferuje Hiszpania (może bajeczne Wyspy Kanaryjskie, które zawsze są w stanie zaoferować dużo słońca), Włochy oraz Cypr. Możliwe jest to dzięki temu, że kraje te przynależą do Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Planując odwiedzić Cypr, należy mieć świadomość, że Cypr Północny wymaga od wjeżdżających posiadania paszportu.

Warto przypomnieć, że obywatele krajów należących do UE, mogą na jej terenie podróżować swobodnie przy pomocy dowodu osobistego. Aczkolwiek, warto sprawdzić przed podróżą czy przypadkiem termin ważności dowodu nie mija w najbliższym czasie. Tak, aby się nie okazało, że w trakcie wakacji dowód okaże się nie ważny.

Egzotyczne wakacje bez paszportu w zasięgu ręki

Gdzie nie potrzebny jest paszport?

Chcąc mieć dużą ilość słońca, należy wyjechać na wakacje do Portugalii oraz Francji. Są to dwa kraje, które duża część osób zwiedza własnymi samochodami. Na podstawie dowodu osobistego można również Maderę i leżące zaraz obok Azory. Piękne wyspy, które można można znaleźć na pograniczu Afryki i Europy. Na Karaibach czeka na wszystkich piękna plażą i krystalicznie czysta woda! możemy pojechać tam bez ważnego paszportu. Wystarczy tylko dowód. Warto jednak sprawdzić, aby od momentu wyjazdu ten był ważny przez przynajmniej kolejnych sześć miesięcy.

Jakie kraje można zobaczyć na dowód osobisty?

Grecja i Słowenia to dwa kolejne kraje, gdzie wystarczy dowód osobisty na wjazd. Macedonia jest kolejnym miejscem, gdzie wystarczy posiadać ważny dowód osobisty. Gruzja również zaprasza do odwiedzin. Można tam wyjechać na wakacje bez paszportu. Aczkolwiek, jest to możliwe tylko przez 90 dni. Jest to kraj, który nie jest członkiem UE. Jednak obowiązek posiadania wizy został zniesiony. Warto wybrać się do tego kraju, który znany jest z niesamowitych winnic.

Gdzie można lecieć bez paszportu? Przesiadka w krajach wymagających paszportu

Czy potrzebujesz paszportu w momencie, kiedy okazuje się, że przesiadka na samolot jest w kraju, który wymaga obecności paszportu? I tak i nie.

Osoby przesiadające się, które posiadają jeden bilet, a na dodatek nie będą opuszczać terenu lotniska, mogą kontynuować podróż bez paszportu. Sytuacja może jednak ulec zmianie, jeżeli turysta będzie miał więcej niż jeden bilet. Może on również mieć jeden bilet, ale będzie miał zamiar opuścić teren lotniska. W takich krajach, jeżeli nie masz paszportu, będziesz miał problemy. Może więc lepiej kupić jeden bilet i nigdzie się nie ruszać, aby uniknąć niepotrzebnych sytuacji?

Gdzie jechać bez paszportu? Kierunek > wakacje

Sezon turystyczny dla wielu osób trwa przez cały rok. Chcą oni znaleźć atrakcyjne miejsca, które mogą odwiedzić bez dowodu osobistego. Należy do nich Islandia, Szwajcaria, Martynika. Gwadelupa, Watykan, Mołdawia, Serbia. Wiele krajów postanowiły, że zniosą kontrolę paszportów, aby turystom łatwiej było odwiedzić ich kraj.

Gdzie można lecieć bez paszportu? Tak naprawdę w wiele pięknych miejsc, gdzie będzie można podziwiać niesamowity krajobraz. Do miejsc, gdzie będzie można pozwolić sobie na wspaniały wypoczynek. Do krajów Unii Europejskiej i do wielu innych miejsc można ze spokojem udać się na wakacje, gdzie dowód osobisty wystarczy.