Planowanie urlopu za granicą zwykle odbywa się ze sporym wyprzedzeniem, dzięki czemu turyści mogą odpowiednio przygotować się do wyjazdu wraz z rozpisaniem listy rzeczy do zabrania. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami na temat tego, co warto spakować na urlop, podróżując samodzielnie lub z dzieckiem. Sprawdź, co zabrać na wakacje za granicę. 

Bez względu na to, czy wybierasz się na tygodniowy wyjazd, czy też może planujesz dłuższy urlop, zawsze warto wziąć ze sobą niezbędne rzeczy, które nie zawsze są do kupienia w kraju docelowym. Co zabrać na wakacje za granicę? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od celu podróży, a także środka komunikacyjnego czy liczby i wieku naszych współtowarzyszy. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które z pewnością przydadzą się zarówno w trakcie podróży, jak i podczas samego pobytu w danym kraju. 

Co warto zabrać na wakacje za granicę?

Najczęściej polscy turyści wyjeżdżają do ciepłych krajów, dzięki czemu nie muszą zastanawiać się, czy podczas urlopu będzie odpowiednia pogoda (w przeciwieństwie do urlopu w Polsce, gdy planując listę rzeczy na wakacje, należy uwzględnić przeróżne warunki atmosferyczne, zabierając ze sobą zarówno letnią, jak i przeciwdeszczową odzież). 

Jak powinna wygląd lista rzeczy, jeśli wybieramy się nad morze? W takim przypadku koniecznie zabierz ze sobą:

  • krem z filtrem,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • olejek do opalania,
  • ręcznik plażowy,
  • strój kąpielowy,
  • zabawki plażowe (jeśli są to wakacje z dziećmi).

Natomiast w sytuacji, gdy wybierasz się w góry, musisz spakować przede wszystkim wygodne obuwie, filtr z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, plecak i nakrycie głowy. 

Podróż za granicę – samolotem czy samochodem?

Lista rzeczy na wyjazd jest także zależna od wybranego przez nas środka transportu i czasu trwania podróży.  Planując jazdę za granicę prywatnym autem w kwestii listy potrzebnych rzeczy, nie musimy tak naprawdę się ograniczać. Jadąc na wakacje samochodem, szczególnie gdy podróżuje się wspólnie z dziećmi, warto pamiętać, aby zapewnić im jakąś rozrywkę podczas wielogodzinnej jazdy. Dobrze więc zabrać w podróż ulubione przekąski, tablety, książeczki, czasopisma czy różnego rodzaju gry. 

Co spakować na wyjazd, gdy lecimy samolotem? Tutaj niestety w znacznym stopniu ogranicza nas miejsce w walizce oraz wymogi linii lotniczych dotyczące dozwolonych wymiarów bagażu podręcznego i kabinowego. O czym warto pamiętać, pakując torbę podróżną? Oczywiście o zakazie przewożenia płynnych produktów, które można posiadać wyłącznie w butelkach o pojemności do 100 ml. 

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na wyjazd? Z pewnością przyda się aparat fotograficzny, aby uwiecznić wszystkie miło spędzone chwile. Jeśli posiadamy telefon z aparatem, wtedy warto mieć dodatkową elektronikę w postaci powerbanku i oczywiście ładowarki (najlepiej z opcją podłączenia w samochodzie). Osoby, które planują aktywnie spędzić czas, przebywając za granicą, powinny również zabrać na wycieczkę plecak turystyczny, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy.

Co zabrać na wakacje za granicę – gotówkę czy kartę płatniczą? 

Na zagraniczny wyjazd warto także wziąć walutę obowiązującą w danym kraju. Mimo iż coraz więcej turystów posiada kartę wielowalutową, to należy pamiętać, że nadal nie we wszystkich miejscach można płacić bezgotówkowo. Oczywiście należy spakować również dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy (jeśli planujemy na przykład wypożyczyć na miejscu samochód). Co ważne, wybierając się za granicę, należy pamiętać, aby dokumenty osobiste posiadały także osoby niepełnoletnie. Co jeszcze należy spakować do walizki? Jeśli podróżujemy autem lub mamy jeszcze wolne miejsce w torbie, warto pomyśleć o apteczce i środkach przeciwbólowych. 

Jakie ubezpieczenie obowiązuje za granicą?

Podczas planowania wakacyjnego wyjazdu nikt raczej nie zastanawia się, co zrobi w sytuacji, gdy konieczne będzie leczenie za granicą. Warto jednak pomyśleć również o tej kwestii, ponieważ jak mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”. W celu potwierdzenia posiadania ubezpieczenia NFZ należy złożyć odpowiedni wniosek (osobiście lub online) o wydanie karty EKUZ. W momencie, gdy planujemy dłuższy wyjazd najlepiej wykupić dodatkową polisę turystyczną o szerszym zakresie ochrony ubezpieczeniowej. 


Tak właśnie powinna wyglądać lista rzeczy, którą należy zabrać ze sobą na wakacje za granicę. Oczywiście to tylko podstawowa lista przedmiotów i dokumentów, o których absolutnie nie można zapomnieć. Poza powyższymi przykładami zabierz ze sobą rzeczy, dzięki którym będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo przebywając z dala od domu. Pamiętaj w szczególności o gadżetach, które umilą zagraniczny pobyt, szczególnie gdy planujesz dłuższe wakacje.