Kierowcy mają odwieczne problemy z tym, że ich zdaniem płacą zbyt wiele za paliwo. O ile przeciętny Kowalski nie jest w stanie nic zrobić z tym, że na stacjach paliw są takie, a nie inne ceny, to jednak może zadbać o to, żeby jego budżet był lepiej spięty. Jak? Poprzez obliczanie kosztów przejechania trasy! Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak to zrobić, zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem!

Paliwo drożeje na naszych oczach, więc róbmy wszystko, żeby chociaż mieć świadomość tego, jak można obliczyć koszty trasy, a z nami będzie to łatwiejsze.

Jak obliczyć koszt przejechania trasy? Sprawdzony sposób, by obliczyć koszt paliwa

Jazda samochodem to spory przywilej, ale też i poważne wyzwanie pod kątem finansowym. Nie ma co ukrywać, że za spalanie paliwa odpowiada wiele czynników, jak chociażby ilość osób w samochodzie czy też nawet takie drobne detale jak moc klimatyzacji, która jest pobierana przez sprężarkę. Wpływa to na to, że cena benzyny staje się dla nas wyższa z automatu.

Możemy na własną rękę sprawdzić, ile zapłacimy za paliwo. Weźmy dla przykładu cenę za paliwo – 6.94 zł za litr. W takim przypadku licząc według podanego wcześniej schematu ((ilość spalonego paliwa na 100 km – załóżmy 7* (ilość kilometrów/100)) * 6.94, to daje nam 121,45 PLN. Trzeba jednak powiedzieć, że takie obliczenia mają to do siebie, że obliczanie ilości spalonego paliwa sprawia, że możemy popełnić błąd, ponieważ cena będzie zmienna, więc należy kontrolować na bieżąco to, gdzie będziemy tankować oraz wartość paliwa. 

Teoretycznie wzór wydaje się prosty, ponieważ wystarczy pomnożyć to o cenę benzyny, jednak możemy być zmęczeni czy po prostu wykonać niepoprawne obliczenie i nigdy nie dostaniemy poprawnej wartości.

Jak obliczyć koszt paliwa? Prosty i sprawdzony sposób na obliczenie spalania pojazdu

Podstawą jest sprawdzenie, ile pali auto na 100 km. Nie zawsze jest to wartość zgodna z tą podaną przez producenta pojazdu, czy osobę, od której kupiliśmy samochód, dlatego warto wykonać prostą kalkulację. Chcąc dokładnie sprawdzić koszt paliwa, warto znać stan licznika, żeby tego typu dane jak spalanie były po prostu efektywne. Potem trzeba pomnożyć ilość przejechanych kilometrów przez ilość spalonego paliwa na 100 km, a wynik pomnożyć przez 100.  Pozwoli to obliczyć średnie spalanie paliwa na 100 km.

Taka informacja sprawi, że będziemy mogli potencjalnie obliczyć to, ile wydajemy na stacji benzynowej za paliwo. Wymaga to dokładnego obliczania, na co nie zawsze jednak mamy czas i jest to dość niespotykany nawyk. Obliczanie średniego zużycia paliwa jest bliższe osobom, które chcą więcej zaoszczędzić i chcą dokładnie dowiedzieć się, że auto pali X litrów w podróży i da to konkretną cenę.

Jak obliczyć koszt spalania paliwa na 100 km?

Zasada jest bardzo prosta – wystarczą chęci. Na pewno pomocny będzie komputer pokładowy, który dokładnie zna ilość wykorzystanego paliwa i sam dzieli tę wartość wg sprawdzonych wzorów. Na pewno można to robić za pomocą kalkulatora dostępnego w smartfonie czy po prostu na kartce. Wystarczy znać liczbę przejechanych kilometrów, koszt benzyny i tak naprawdę wszystko stanie się łatwiejsze.

Czy jest to łatwe? Na pewno nie, ponieważ dla wielu kierowców to nowy nawyk, o którym nie mieli wcześniej pojęcia. Niestety, nie każdy kierowca wie, ile potrafi spalić jego auto i ogranicza się do tego, że wie, jakie ceny na stacjach obowiązują obecnie.

Jak obliczyć spalanie paliwa na 100 kilometrów biorąc pod uwagę dodatkowe spalanie paliwa?

Są czynniki, które wpływają na to, że cena paliwa jest ostatecznie taka, a nie inna. Wpływ na średnie spalanie ma klimatyzacja, co wyżej powiedzieliśmy, ale również ilość kilogramów, które przewozimy w samochodzie. Szacuje się, że każde dodatkowe 100 kg przewożone w samochodzie to 0,6 litra na 100 kilometrów więcej spalonego paliwa. Może się więc okazać, że jeżeli przewozimy 3-4 osoby, to spalamy prawie bądź minimalnie ponad 2 litry więcej. Zwiększenie spalania 

Dużym plusem jest to, że niekoniecznie trzeba korzystać z wzorów na spalanie paliwa w samochodzie w czasie podróży za pomocą kartki i długopisu. Obliczanie spalania samochodu na własną rękę niesie za sobą wiele zmiennych, jak chociażby cenę za litr na stacjach benzynowych, więc ciężej o błąd, by określić średnie spalanie. Są rozwiązania skuteczniejsze, które automatycznie obliczą średnie spalanie swojego paliwa w czasie i łatwiejsze będzie przejechanie 100 kilometrów. Zwiększenie spalania może mieć miejsce również podczas niewłaściwego stylu jazdy, czyli gwałtowne hamowanie, przyspieszanie, jak również hamowanie silnikiem bądź nieprawidłowego ciśnienia w oponach.

Kalkulator spalania – prosty sposób na to, jak obliczyć zużycie paliwa. Średnie spalanie samochodu, a cena paliwa

Oczywiście nie zawsze mamy czas na to, by wyliczać średnie spalanie na 100 km naszego auta, czy też liczyć cenę, jaką zapłacilibyśmy za daną podróż. Dobra wiadomość jest taka, że dostępne są specjalne rozwiązania, które są w stanie wykonać to za nas. Precyzyjny kalkulator spalania pozwoli nam uzyskać informację, jaki wydatek będzie wiązał się z daną trasą, co pozwoli nam lepiej się do niej przygotować. Jak obliczyć koszt przejechania trasy za pomocą takiego kalkulatora?

To wręcz dziecinnie proste – w odpowiednie pola wystarczy bowiem jedynie wprowadzić konkretne dane. Obliczanie spalania i ceny danego kursu odbędzie się automatycznie, bez konieczności naszego udziału.  W internecie znajdziemy wiele rozwiązań pozwalających obliczyć cenę podrózy w ciągu kilkunastu sekund. Temat paliwa i jego kosztów jest w naszym kraju mocno drażliwy, jednak obliczając ilość paliwa niezbędną do pokonania konkretnego dystansu możemy naprawdę solidnie zaoszczędzić. Dowiemy się też, ile auto spala w przeciągu jednego kilometra i też to, ile spala średnio na dany dystans. Rosnące ceny paliwa sprawiają, że w naszym baku pojawia się mniej benzyny, a jeżeli chcecie przejechać daną trasę ze świadomością ile wydaliście, to jak najbardziej warto!

Jak obliczyć koszt przejechania trasy w Google?

Ogromna rzesza kierowców korzysta z Google Maps i mamy dobrą informację – można korzystać w ramach tej aplikacji z ilości spalonego paliwa. Działa on w bardzo podobny sposób, co internetowe kalkulatory – wystarczy więc wprowadzić odpowiednie dane, jak cena litra paliwa, czy planowana długość trasy, aby uzyskać wynik.

Jeżeli się zastanawiacie, czy tankować samochód do pełna, by wiedzieć czy 10 litrów paliwa na 100 km będzie wystarczający, to powinniście skorzystać z kalkulatora!