Naturalnym jest to, że nasze samochody muszą być tankowane. O ile w Polsce mamy świadomość tego, ile kosztuje paliwo, to jednak niekoniecznie musimy wiedzieć, ile kosztuje litr benzyny w Czechach, a nie nie jest on najniższy. Jakie są ceny stacjach w Czechach? Jak wygląda sytuacja paliw Orlenu w Czechach? Szczegóły w naszym tekście.

Orlen w Czechach działa już od 2021 roku. Jak mówił Daniel Obajtek, prezes Orlenu, był to milowy krok w celu ekspansji Polski. Ile kosztuje ropa naftowa na stacjach benzynowych w Czechach?

Ile kosztuje paliwo w Czechach? Ceny paliw w Czechach 

Ceny czeskiego paliwa są wyższe niż u nas. Należy jednak powiedzieć, że ceny benzyny w Polsce są podobne, jednak warunki ekonomiczne znacznie inne. Średnia cena za 1 litr benzyny na czeskiej stacji kosztuje 1,61 euro, 98 kosztuje 1,63, natomiast diesel to koszt 1,61. Jeżeli chodzi o ceny paliw na stacjach w Czechach, to pamiętajmy, że tam płacimy koronami. W 2022 roku ceny były niższe, jednak ceny na stacjach skoczyły w połowie 2023, kiedy to od sierpnia wzrost cen jest spowodowany podwyżką akcyzy.

Owszem, paliwo u naszego sąsiada jest droższe niż w Polsce, jednak trzeba powiedzieć, że w wielu branżach zarabia się tam po prostu lepiej. W sierpniu 2023 olej napędowy kosztował ok. 38 CZK. Najczęściej tankuje się tam Natural 95, która kosztuje niecałe 40 czeskich koron. Na cenę paliwa wpływa stosunkowo wysoki VAT, który u południowego sąsiada wynosi 21%. Sierpniowa podwyżka była dość dużym uderzeniem, ponieważ wcześniej czeski rząd zgodził się na obniżkę paliwa, chociażby ze względu na m.in. koszty przewoźników i agresję Rosji na Ukrainę.

Jak stacja Orlen radzi sobie na czeskim rynku? Czy Benzina ma dobre ceny paliw na stacjach?

Nie każdy wie, ale Orlen radzi sobie bardzo dobrze za naszą południową granicą. Benzina w Czechach, bo taka jest jej nazwa, chociaż końcówki 2023 roku ma się przemianować na Orlen. Tamtejsi kierowcy zatem mogą korzystać z naszej rodzimej firmy. Co ciekawe, w mediach społecznościowych można było zobaczyć zdjęcia, kiedy to czescy kierowcy masowo tankowali na przygranicznych stacjach w Polsce. Tańsze paliwo było, jak PKN Orlen przekazał sporym atutem. Wypada powiedzieć, że PKN Orlen jednak też obniżał cenę paliw w sztuczny sposób na stacjach benzynowych w Polsce, szczególnie przed 15 października.

Benzina jest dowodem na to, że polska marka trafia coraz dalej i coraz głębiej na naszym kontynencie. Rynek paliw w Polsce jest całkiem nieźle rozwinięty. Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek zauważył, że kierowcy zza południowej granicy zaczęli kupować w Polsce paliwo. Ceny na stacjach w Czechach były wyższe lub znacząco wyższe. Litr ropy był bardziej atrakcyjny do zakupu u nas, a spółka Orlen cieszyła się większymi wpływami do budżetu. Polski rząd mocno obsadził stacje benzynowe, ponieważ do końca roku 370 z 436  punktów paliw będzie działało pod wspólną marką ORLEN.

Czy ceny paliwa w Czechach są wyższe niż w Polsce? Ile kosztuje paliwo w Czechach?

Tak, cena oleju napędowego jest wyższa niż w Polsce. Obniżenie cen w Polsce sprawiło, że mieliśmy naprawdę bardzo dobre ceny, jednak niskie ceny paliw były sztucznie zaniżane. Litr benzyny w Polsce w ostatnich tygodniach wzrósł i widać to po wykresach cen ropy.

Wysokie ceny zapewne zostaną z nami jeszcze przez jakiś czas, a zgodnie z cennikiem i rozsądkiem, zapewne będzie tak, że litr oleju napędowego będzie kosztować coraz więcej. 

Czy litr czeskiej benzyny jest lepszy od polskiej? Jakie są polecane oferty stacji paliw?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć. Orlen podkreśla, że już za chwilę zdecydowana większość rynku będzie zasilana paliwem PKN-u. Jak wyjaśnia PKN Orlen pojawią się również nowe ładowarki do samochodów elektrycznych i inne paliwa alternatywne. Stawki obowiązujące w Czechach są dla tamtejszych kierowców akceptowalne.

Orlen obniżył cenę paliwa o 8 koron w październiku, jednak ten trend się zakończył. U naszych południowych sąsiadów można też skorzystać z oferty innych stacji jak Shell, MOL, jednak Benzina jest największym graczem. To cieszy, że polskie stacje docierają coraz szerzej.