Wybierasz się do Stanów Zjednoczonych? Niezależnie od tego, czy Twoja podróż ma mieć charakter prywatny, czy służbowy, powinieneś dowiedzieć się wcześniej kilku najważniejszych rzeczy o tym kraju. Jedno z najważniejszych pytań to – ile kosztuje galon paliwa w USA?

Ceny paliw na stacjach w USA i w Polsce – ile kosztuje litr benzyny?

Wszyscy chyba przyzwyczailiśmy się, że czasy, kiedy mogliśmy się cieszyć paliwem w cenie poniżej 5 zł za litr dawno minęły. Obecnie średnia cena paliwa na naszych stacjach benzynowych dochodzi do blisko 7 złotych za litr – czyli prawie dwóch dolarów. Wszyscy zgodzimy się chyba, że to dość wysoka cena, jednakże z ust ekspertów często padają hasła, iż za granicą jest równie drogo. Sprawdźmy zatem, ile Amerykanie płacą za swoje paliwo?

Na początek podkreślić warto, że o ile benzyna, czy inne paliwa w naszym kraju sprzedawane są na litry, w Stanach Zjednoczonych bardzo ważną jednostką są galony. Jeden galon z kolei liczy sobie niecałe cztery litry. Przy pierwszych tankowaniach benzyny w USA może wydawać się to nieco mylące, jednak zaskakująco łatwo się do tego przy odrobinie chęci przyzwyczaić.

Gdzie drożej – w Polsce, czy Stanach Zjednoczonych?

A zatem, ile kosztuje galon paliwa w USA? Jak się okazuje, dzisiaj (w dniu 14 grudnia 2023 roku) średnia cena galona paliwa biorąc pod uwagę cały kraj wynosi 3.67$, czyli około 15.80PLN. Dla przypomnienia – jeden galon to praktycznie cztery litry paliwa. Oznacza to zatem, że 1 litr paliwa kosztuje w USA ok. 3zł 95 gr. Cena benzyny w USA po raz kolejny okazuje się więc tańsza niż u nas – w Polsce płacimy na każdym litrze ponad dwa razy więcej! Dla porównania, litr benzyny w USA kosztowałby około 0.92$.

Cena benzyny vs cena ropy – ile kosztuje benzyna w USA, a ile ropa?

Ogólnie rzecz biorąc, cena paliwa w USA już jest znacząco niższa, niż w naszym kraju. Jak jednak kształtuje się cena galona benzyny i galona ropy? Porównaliśmy, ile w dniu 14 grudnia 2023 amerykańscy kierowcy płacą za najpopularniejsze w swoim kraju rodzaje paliwa. Warto podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych benzyna występuje w kilku wariantach: regular, mid-grade oraz premium. Porównamy więc, jaka jest ich cena oraz jaka jest cena ropy, czyli diesla.

Za najbardziej podstawowy wariant benzyny Amerykanie płacą dziś ok 3.1$ za każdy zakupiony galon. Benzyna średniej klasy warta jest 3.57$ za galon, natomiast ta najwyższej klasy kosztuje 3.91$ za galon. Kupując olej napędowy musielibyśmy natomiast liczyć się z ceną wynoszącą 4.07$ za galon. Nawet i w tym jednak przypadku ta nieco wyższa cena to opłata za cztery litry ropy. Nadal jest więc zdecydowanie taniej, niż na stacjach Orlen, Lotos, czy jakiejkolwiek innej. Zarówno koszt, jaki zapłacilibyśmy za galon benzyny w USA, jak i diesla jest więc stosunkowo nieduży. Dla pełnej jasności warto dodać, że cena E85 wynosi dziś w USA średnio $2.49 za galon.

Jaka jest cena paliwa w USA? Ujawniamy, ile kosztować będzie tankowanie w poszczególnych stanach

Pomimo kończących się na świecie zasobów ropy naftowej, ceny paliw pozostają w USA stosunkowo niewielkie. Średnia cena benzyny w skali kraju to jedno. Osobę wyjeżdżającą do USA równie mocno zainteresuje z całą pewnością wzrost lub spadek cen w poszczególnych stanach. Postanowiliśmy sprawdzić więc, ile płacą obecnie za swoje paliwo mieszkańcy wybranych z nich. Co się okazuje?

Ostatni tydzień był tygodniem bardzo korzystnych zmian cen na stacjach w prawie każdym stanie. W dużej mierze dlatego, że baryłka ropy nieco potaniała. W związku z taką sytuacją spadły też ceny na większości stacji benzynowych. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Jak się okazuje, zdecydowanie najdroższym stanem są Hawaje. Za galon podstawowej benzyny zapłacilibyśmy ok. 4.8$ (co przekłada się na cenę wynoszącą niemal 5 zł za litr benzyny), a olej napędowy dostępny jest tam w cenie 5.67$ za galon. Na przeciwnym biegunie jest Texas. Cena podstawowej benzyny wynosi tam $2.57 za galon, natomiast cena ropy – 3.48$. Najbardziej zbliżony do średniej krajowej stan to New Jersey – za galon najtańszej benzyny i diesla zapłacilibyśmy tam odpowiednio 3.15 $ i 4.19$. Ceny wszystkich rodzajów paliw utrzymują się na poziomie poniżej 4 dolarów w większości stanów.

W 2022 roku – rekord cen paliw w USA

Na koniec warto podkreślić, że choć teraz z zazdrością spoglądamy na USA, sytuacja i tam nie zawsze byłą kolorowa. Nieco ponad 12 miesięcy temu doszło tam bowiem do absolutnego rekordu cen paliw, na który wpływ miały między innymi inflacja oraz wojna w Ukrainie. Na początku czerwca zeszłego roku średnia cena galona benzyny po raz pierwszy przekroczyła bowiem za oceanem 5$.

Jak więc widać – to, ile zapłacilibyśmy za litr oleju napędowego w USA zależy od bardzo wielu czynników, podobnie, jak w naszym kraju. Niezwykle istotne są aktualne ceny ropy naftowej, niemniej nie jest to jedyny czynnik, który może mieć wpływ na wysokość kosztów paliw w USA. Planując wyjazd do Stanów warto jednak zwracać uwagę na ich wysokość i wybrać możliwie najdogodniejszy termin – koszta, jakie poniesiemy znacząco od tego zależą.