Grecja to bez dwóch zdań piękny kraj na wypoczynek. Swoboda, drinki i cudowna pogoda – to ogromne atuty, ale nie tylko takimi rzeczami należy kierować się przy wyborze kierunku wakacyjnego. Wakacje w Grecji niekoniecznie muszą być tanie. Postanowiliśmy dokładniej przeanalizować ceny w restauracjach i to, ile trzeba zapłacić za all inclusive oraz jakie są koszty życia w Grecji.

Dobrze zaplanowane wakacje to podstawa. Wycieczki do Grecji nadal są popularnym kierunkiem, ale jak kształtują się ceny wycieczek czy chociażby ceny atrakcji w Grecji?

Czy w Grecji jest drogo? Sprawdzamy, jakie są ceny wycieczek all inclusive!

Zacznijmy od tego, że ceny w sklepach czy ceny hotelu w Grecji nie są najniższe. Ceny w Grecji w 2023 kształtowały się znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. Wynika to z tego, że kryzys nadal trapi ten kraj. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie, z którego wynika, że pensja minimalna w Grecji to 817 euro netto. Jeżeli porównamy ceny z Polską, to zobaczymy, że większość produktów ma ceny wyższe niż w Polsce. Kwestia tego, czy jest drogo czy tanio na pewno wynika z zarobków i tego, na co możemy sobie pozwolić jadąc do tego kraju.

W Grecji zapłacimy walutą euro. EUR dość mocno uderzyło w grecką gospodarkę i sprawiło, że średnie ceny wszystkich produktów poszły do góry. Istotne jest to, kiedy chcemy pojechać do Grecji, bo ceny w takich miesiącach jak wrzesień czy październik spadają, natomiast w sezonie obłożenie jest duże. Dobrze jest sprawdzić, jak kształtują się ceny odrobinę wcześniej. Ceny wakacji w Grecji za all inclusive w październiku to ok. 3100 zł/os w hotelu 4,5 gwiazdkowym. Standard hotelu i miejsce też mają ogromne znaczenie i od razu windują cenę w górę, chociaż absolutną podstawą powinien być pokój z prywatną łazienką. Rok 2023 nie był łatwy dla Greków i wydaje się, że kolejne lata nie będą łatwiejsze. Niemniej jednak, Grecja to tak piękny kraj, że warto kupić bilet lotniczy, załatwić transport i ruszyć nad Morze Śródziemne, by podziwiać piękno Aten, Akropolu, Rodos czy Korfu.

Jakie są ceny w restauracjach w Grecji? Analizujemy wakacje w Grecji w 2023

Ceny jedzenia kształtują się w zależności od tego, gdzie chcemy zjeść. Jeżeli mamy wykupiony all inclusive w Grecji, to może się okazać, że kwestie żywieniowe nie są dla nas najważniejsze. Aktualne ceny w Grecji w restauracjach są zróżnicowane. To, ile kosztuje obiad w Grecji wynika z tego, czy jemy ściśle w centrum, czy wybieramy peryferia. My polecamy tę drugie rozwiązanie, bo dla przykładu, w Salonikach w centrum danie główne w restauracji kontynentalnej może kosztować mniej więcej 20 euro, a lokalnej knajpce oddalonej trochę dalej, cena ta będzie o połowę mniejsza.

Dobrze jest zaplanować budżet w taki sposób, aby nasze wakacje all inclusive nie naruszyły naszego portfela zbyt mocno, ale też żebyśmy mogli zasmakować ulicznego jedzenia czy wybrać dania z owoców morza, których nie brakuje. Czasem są one nawet droższe niż dania mięsne, co może być dla niektórych niespodzianką. Dobry obiad w Grecji to koszt około 10 euro, a jeżeli chcemy dokupić piwo w Grecji, to musimy zapłacić około 4-5 EUR. Najtańsze będą talerzowe odmiany souvlaki, czyli czegoś, co moglibyśmy przyrównać do kebaba. Gwarantujemy, że grecki klimat udzieli wam się szybko, a życie w restauracjach greckich jest nie do podrobienia. Oczywiście, nie brak też znanych barów z Polski, bo jest tutaj słynna amerykańska sieć fast-food jak McDonalds, ale lepiej skorzystać z lokalnych dań.

Ile trzeba zapłacić za hotel w Grecji? Drogo czy tanio?

Bardzo dobrym sposobem jest tak planować budżet, żeby wiedzieć na co można sobie pozwolić. Ceny w Grecji 2023 wynikają z tego, że większą część pochłania hotel. Tak jak wyżej powiedzieliśmy, ceny zakwaterowania w Grecji różnią się w zależności od pory roku. Najtaniej zapłacimy za nocleg w Grecji już po sezonie. Wakacyjny wyjazd w 5-gwiazdkowym hotelu kosztuje 4200 PLN, a trzeba doliczyć jeszcze koszty życia w EUR, cenę paliwa w Grecji (opcjonalnie) oraz jedzenie w Grecji.

Ceny noclegów w popularnych polskich lokalizacjach w sezonie są dość podobne, a czasem nawet i wyższe, więc wyjazd zagraniczny jest dobrym rozwiązaniem. Z drugiej jednak strony ceny mogą ulec zmianie. Na chwilę obecną widzicie powyższe ceny dotyczące miejsc w Grecji w okresie czerwca-lipca, gdy jest sporo turystów z całego świata.

Alternatywą jest wynajęcie mieszkania bądź apartamentu. Wyjazd do Grecji niekoniecznie musi stać pod znakiem pobytu w pokoju hotelowym. Koszt wynajmu prywatnego apartament sprawiają, że warto odpowiednio przygotować budżet. Lepiej zdecydować się na prywatną opcję noclegu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i dokładnie zaplanować wypad. Co ciekawe, ceny niektórych noclegów są niższe niż w Polsce. Grecja ceny ma następujące za prywatną kwaterę w lipcu za 2 noce dla 2 osób:

  • Aethrion Villas – 2576 zł
  • Villas Vista del Mar – 1324 zł
  • The House of Zorbas – 605 zł

Są to przykładowe ceny, ale jak widzimy, może się okazać, że ceny prywatnych kwater wcale nie są duże. Warto sprawdzić to na własną rękę, bo może być to lepsza alternatywa od hotelu.

Jakie są ceny w sklepach w Grecji 2023? Jak ceny żywności wpływają na koszt życia w Grecji?

Wspomnieliśmy, że ceny alkoholu w Grecji kontekście piwa, to około 4-5 EUR, natomiast o wiele tańsze jest wino domowe. Dla przykładu, mleko w Grecji kosztuje 2 euro, więc nie jest to mała cena. Co ciekawe, w Grecji chleb jest dość tani, bo możemy zapłacić nawet niecałe EUR. Kilogram sera to koszt pomiędzy 6 a 15 euro.

Choć Grecja jest krajem, gdzie rośnie wiele owoców i warzyw, to jednak ich ceny wcale nie są takie niskie. Z drugiej strony, ceny w sklepach są wyższe niż o prywatnych handlach. Niemniej jednak, za kilogram bananów możemy zapłacić od 1 do 2,5 EUR. W Grecji kosztuje życie trochę więcej, więc należy nastawiać się na większe wydatki. Jak widzicie, ceny są większe, ale też nie jakieś zawrotne.

Jakie są ceny atrakcji w Grecji? Jakie ma Grecja ceny transportu? Jakie ceny taksówek w Grecji?

Zacznijmy od tego, że bilety komunikacji miejskiej w Grecji, o ile nie chcemy poruszać się taksówkami są naprawdę tanie. To, ile będą kosztować wakacje w Grecji zależy też od tego, jak będziemy wydawać pieniądze na drobne rzeczy. Wracając jednak do kosztów komunikacji miejskiej. Dzienny bilet w Atenach to koszt 4 EUR, a bilet 5-dniowy to koszt 8 EUR. Ogromnym plusem jest to, że oferta komunikacji miejskiej jest bardzo rozbudowana.

Będąc w Grecji, warto wcześniej poznać informacje na temat miejsca, w którym będziemy. Dla przykładu wejście na Akropol to koszt 13 EUR, chociaż zaznaczamy, że po 1 listopada do 31 marca można wejść w pierwszą niedzielę miesiąca za darmo. Warto też odwiedzić Meteory, czyli klasztory na górskich szczytach. Tak naprawdę każda z wysp ma swoje miejsca, które trzeba zobaczyć, więc gwarantujemy, że Grecja to idealnie miejsce na wypoczynek.