Podróże są bardzo przyjemne, jednak jeszcze ważniejsze jest to, żeby mieć dobre ubezpieczenie podróżne, które będzie ochroną przed możliwymi przykrymi konsekwencjami i zabezpieczeniem przed kosztami leczenia. Jaki rodzaj ubezpieczenia wykupić, powiemy w naszym tekście.

Na rynku jest wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują specjalną ochronę podczas naszych wyjazdów turystycznych. Co zrobić, by nie zostać samemu z problemem i mieć ubezpieczenie kosztów leczenia oraz inne udogodnienia?

Co obejmuje EKUZ? Czy takie ubezpieczenie podróży wystarczy?

Wiele osób uważa, że EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest honorowana w krajach Unii Europejskiej oraz Stowarzyszenia Wolnego Handlu wystarczy, ale prawda jest zupełnie inna. EKUZ rzeczywiście daje spore możliwości, bo bezpłatnie można skorzystać z opieki medycznej. Decydując się na wyjazd często wiąże się to z wysokim ryzykiem, a liczenie na sam EKUZ nie jest dobrą opcją. Nie refunduje on takich rzeczy jak: transport do kraju, koszty ratownictwa, prywatne leczenie czy zakup leków.

Różnice w leczeniu w krajach są rzeczą normalną i systemy opieki medycznej nie są jednolite. Bardzo dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które sprawi, że wizyty u lekarza czy koszty leczenie nie będą nas w zasadzie obchodzić. Wybierając ubezpieczenie pamiętajmy, że dobra polisa turystyczna musi zapewniać nie tylko świadczenia medyczne, ale również chronić nas od następstw nieszczęśliwego wypadku, czyli tzw. ubezpieczenie NNW.

Dobre ubezpieczenie turystyczne zwiększa zakres ochrony i pokrywa skutki wypadku. Co z odszkodowaniem i odpowiedzialnością cywilną?

Wielu z nas kocha podróżować, wybierając góry, morze oraz różnego rodzaju aktywności. Są też tacy, którzy kochają sporty wysokiego ryzyka – dla nich ubezpieczenie powinno być obowiązkowe. To zabezpieczenie na czas wyjazdu, które sprawi, że nie będziemy musieli pokrywać leczenia z własnej kieszeni, bo jeżeli tego nie zrobimy, to możemy się nie wypłacić, a trwały uszczerbek na zdrowiu może zostać z nami na zawsze.

Z wypadkami jest tak, że mogą się przytrafić w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, to zdecydowanie dobrze jest wybrać ubezpieczenie turystyczne, bo można otrzymać sporo benefitów, a suma ubezpieczenia w zależności od tego ile zapłacimy, może być naprawdę wysoka. Może się przecież okazać, że konieczne będzie leczenie za granicą czy zachorowania, więc rozszerzenia ochrony są rzeczą jak najbardziej możliwą. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to rodzaj turystycznego ubezpieczenia pokrywającego koszty naszego bólu i cierpienia. Ponadto można zdecydować się na ubezpieczenie na pokrycie kosztów leczenia i assistance, czyli szeregu usług w postaci organizacji i transportu do szpitala, a nawet opieki nad dziećmi czy tłumacza.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić? Jaki jest zakres ubezpieczenia? Co z kosztami leczenia? Co wykupić?

Gdy decydujemy się na wyjazd, niezależnie od kraju, to pamiętajmy, że mogą przytrafić się nieoczekiwane zdarzenia. Może być to np. kradzież bagażu, sprzętu sportowego, więc ubezpieczenie bagażu w takiej sytuacji będzie dobre. Szczególnie wtedy, kiedy mamy ze sobą drogi sprzęt. Pamiętajmy, że EKUZ nie wystarczy, więc osoby uprawiające sporty ekstremalne muszą się dokładnie zastanowić, jaki rodzaj ubezpieczenia warto wybrać. Dla takich osób są specjalne ubezpieczenia sportowe. Naszym zdaniem należy wykupić jak najszerszą opiekę nad sobą i całym bagażem.

Nasza polisa może być również ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, czyli jest to OC. Takie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej sprawi, że nie będziemy musieli pokrywać kosztów leczenia, jeżeli wypadek będzie z naszej winy. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w towarzystwach ubezpieczeniowych jest na różnym poziomie.

Ubezpieczenie turystyczne ma najróżniejsze opcje. Skoro już wiemy, że ubezpieczyciel jest w stanie ubezpieczyć bagaż oraz sprzęt sportowy, ubezpieczyć podróż, to już wiecie, że warto mieć ubezpieczenie, bo celem wycieczek turystycznych jest przede wszystkim to, aby wrócić do domu cało i z całym bagażem. Jest to więc rozszerzenie ochrony naszego wyjazdu turystycznego.

Z reguły jest tak, że ubezpieczyciele niekoniecznie chcą płacić za szkody, które wykonamy pod wpływem alkoholu, jednak zakres ubezpieczenia może przewidywać taką konieczność, jednak trzeba podpisać z agentem ubezpieczeniowym klauzulę alkoholową. Pamiętajmy, żeby zawsze zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), żeby mieć świadomość co podpisaliśmy i jaki rodzaj opieki nam przysługuje i kwotę odszkodowania.

Gdzie wykupić ubezpieczenie podróżne? Ile powinna kosztować składka? Czy można ochronić bagaż?

Zacznijmy od końca. Oczywiście, że można wykupić dodatkową ochronę bagażu. Ubezpieczenie turystyczne warto wykupić w dowolnej firmie. Na rynku jest ich bardzo wiele, ponieważ jest m.in. Allianz, Generali, AXA czy chociażby PZU. To od nas zależy jakie odpowiednie ubezpieczenie turystyczne zakupimy. Jest to składka, którą można kupić zarówno u agenta w biurze, których jest wiele, ale można też to zrobić za pośrednictwem internetu. Jest opcja skorzystania z porównywarki, która może pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę pod Twoje potrzeby i dla przykładu może być to opóźniony lot czy też chorobę przewlekłą.

Na to, gdzie trzeba ubezpieczenie turystyczne wybrać wpływa wiele czynników. Przede wszystkim może być to świadomość ofert i rozeznanie. Jeżeli mamy doświadczenie, to jest po prostu łatwiej wybrać taką ofertę, która będzie Tobie odpowiadać. Możesz otrzymać ochronę tego, czego zechcesz, bo to od Ciebie zależy, jak bardzo chcesz się zabezpieczyć bądź swoją rodzinę.

Wiele osób niesłusznie uważa, że dodatkowe ubezpieczenie turystyczne jest niepotrzebne. To nieprawda, ponieważ w razie szkody zostajemy sami i trzeba zorganizować opiekę, transport medyczny, że o pozostałych problemach nie wspomnimy jak tłumacz, czy opieka nad dziećmi. Przechodząc do kosztów, to często są one śmieszne, bo polisy rozpoczynają się od 20 zł, ale można wybrać droższe rozwiązanie, w zależności od tego, co nas interesuje. Nawet najdroższe ubezpieczenia to koszt kilkudziesięciu złotych, więc to lepsze rozwiązanie niż ponoszenie gigantycznych wydatków w razie szkody.