Planujesz wyjazd do Norwegii? Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają ceny chleba w Norwegii w porównaniu do cen w Polsce? Sprawdź aktualne ceny w Norwegii w 2023 roku!

Ceny hoteli w Norwegii, alkohol w Norwegii, ceny transportu publicznego czy ceny mieszkań niejednokrotnie znacząco przewyższają realia polskie. Czy średnia cena chleba również jest znacznie wyższa niż cena bochenka w Polsce? Ile kosztuje chleb w Norwegii? Czy są to duże różnice?

Jedzenie w Norwegii. Ceny w Norwegii 2023

Skandynawia to rejon postrzegany jako jeden z droższych – w kwestii zatem także zakupów spożywczych, nie tylko zakwaterowania czy tankowania, należy przygotować się na spory wydatek. Ile kosztuje chleb w Norwegii? Najtańszą opcja zaopatrzenia się w chleb będzie skorzystanie z wiodących dyskontów norweskich. Należą do nich tanie sieciówki – Rema 1000 oraz KIWI. Będąc w Norwegii to właśnie tam należy poszukiwać chleba, który będzie najtańszy. Jeżeli celujemy w większą różnorodność, skierować należy się do większych marketów – wraz jednak z większym wyborem, liczyć należy się z wyższymi cenami. Znacznie droższe niż w Polsce będzie również pieczywo dostępne w specjalnych sklepach – lokalnych piekarniach i cukierniach.

Czy cena paliwa w Norwegii wpływa na ceny jedzenia?

Ile kosztuje chleb w Norwegii? Cena jedzenia w Norwegii zależy od kilku zmiennych. Jednym z ważniejszych czynników, kształtujących cenę produktów spożywczych, w tym chleba, jest to, ile kosztuje paliwo – podobnie jak w Polsce. Ceny w sklepach – niezależnie od  miejsca na świecie – zawierają bowiem w sobie również koszty transportu chleba do poszczególnych miejscowości – z miejsca wyprodukowania chleba, koszty przejazdu poszczególnych składników chleba i półproduktów do piekarni. Supermarket w Oslo będzie zatem oferował prawdopodobnie inne ceny, niż niewielki sklepik na peryferiach lub nad fiordami. Nawet w samym centrum Oslo można spostrzec spore różnice w cenie pieczywa pomiędzy poszczególnymi sklepami.

Zakupy w Norwegii – przykładowe ceny żywności w sklepach spożywczych. Ile kosztuje chleb?

W norweskich sklepach za wszystkie produkty – od ryb i owoców morza, przez alkohol, po chleb – płacić będziemy w norweskiej walucie, jaką jest NOK. Wartość korony norweskiej względem polskiego złotego – określana jest na podstawie kursu z danego dnia, można jednak przyjąć średnio, że 1 PLN, to 2 NOK. Ile kosztuje chleb w Norwegii? Przykładowe ceny chleba w Norwegii określone w koronach norweskich będą  wizualnie wyższe dwukrotnie – nie ma to jednak aż takiego przełożenia na ich wartość.

Czy chleb w Norwegii jest drogi? Ile trzeba zapłacić za norweski chleb?

Ceny najpopularniejszych rodzajów chleba w Polsce różnią się w zależności od sklepu. Jednak w Norwegii są średnio dwa razy wyższe. Dotyczy to zarówno wyrobów klasycznych, jak chleb pszeniczny czy chleb wieloziarnisty, ale także chleba tostowego czy lżejszych zamienników chleba – jak zbożowe kromki chleba typu Wasa. Ile kosztuje chleb w Norwegii? Za klasyczny chleb pszenny zapłacimy w Norwegii ok. 4 PLN (9 NOK). Chleb z pełnego ziarna warty będzie zdecydowanie więcej, bo aż 15,50 PLN (ponad 35 NOK). Norweski chleb tostowy – w przeciwieństwie do tanich wyrobów, jakie znajdziemy w Polsce – również wart będzie ponad 15 PLN (ok. 35 NOK). Pieczywo chrupkie znaleźć można w cenie około 11 PLN (ok. 25 NOK). W Norwegii warto pokusić się o tradycyjne, lokalne wypieki – jak norweski chleb Knekkebrod na bazie otrębów i płatków owsianych.

Życie w Norwegii. Czy Norwegia jest droga?

Ceny podstawowych artykułów w Norwegii nie należą do najniższych. Powodowane jest to w dużej mierze faktem preferowania sprzedaży produktów rodzimych. Wśród jednak licznych sklepów – tak w samym Oslo, jak i na peryferiach kraju można znaleźć zarówno drogie, jak i tanie opcje. Warto jest zatem dokładnie sprawdzić ofertę i ceny w poszczególnych sklepach, by niepotrzebnie nie przepłacać. Czy Norwegia jest krajem drogim?

Ceny jedzenia – tak ceny w restauracjach w Norwegii, jak i produktów spożywczych, takich jak chleb, dostępnych w sklepach w Norwegii są znacznie wyższe od cen w Polsce. Warto o tym pamiętać podczas planowania wyjazdu do Norwegii – tak w przypadku wyjazdu na stałe, jak i wycieczki.