Wyjazd do Albanii bez dwóch zdań jest szczytem marzeń dla wielu osób. Problemem jest jednak to, ile pieniędzy zabrać do Albanii i jakie szybko je wydamy. Postanowiliśmy podsumować, ile mogą kosztować wakacje w Albanii z podziałem na ceny jedzenia, ceny noclegów i innych atrakcji. Sprawdź albańskie ceny i przeczytaj nasz tekst.

Kwestie finansowe są bardzo ważne, ale warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jaka jest waluta w tym kraju i co na nas może czekać. Czy jest tam bezpiecznie? Odpowiemy na wszystkie wasze pytania.

Jakie są ceny w Albanii w 2023? Ile pieniędzy zabrać do Albanii?

Pytanie wydaje się dość zasadne, ale na pytanie, ile zabrać pieniędzy nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo wynika to z różnych potrzeb. Zacznijmy jednak od tego, że walutą obowiązującą jest lek. Niestety, rosnąc również ceny w Albanii i odczujemy to podróżując do Albanii. Niemniej jednak, w Albanii ceny są niższe niż w Polsce. 100 lek to mniej więcej 4,15 zł, w zależności od tego, jaki kurs będzie obowiązywać na chwilę obecną.

Lek albański to niejedyna waluta, którą warto mieć ze sobą na wakacjach. Warto mieć dolary czy euro i płacić nimi w takich miejscach jak hotel czy restauracja. Skrót waluty lek to ALL, więc jeżeli będziecie widzieli ten symbol, to jest to waluta albańska.

Jakie są ceny w albańskich sklepach? Ile kosztują produkty spożywcze w Albanii?

Albania to kraj turystyczny, który przyciąga cenami. Nie jest zbyt drogi, a ceny w sklepach na tle polskich są naprawdę korzystne. Chleb kosztuje ok. 3 zł. Będąc w Albanii warto skorzystać z oferty sklepów, bo są to produkty bardzo dobrej jakości. Ceny w Albanii 2023 w sklepach kreują się następująco:

  1. Bułka – 10 leków
  2. Mleko – 130 leków
  3. 1 kg pomidorów – 60 leków
  4. Woda mineralna (1 litr) – 20 leków

Są to przykładowe ceny, jednak standardem jest to, że są one bardzo niskie. Wakacje w tym kraju są naprawdę tanie, a ceny albańskich sklepów to potwierdzają. Podróż to Albanii to w dużej mierze bilet samolotowy.

Restauracja – ceny w Albanii. Ceny w albańskich restauracjach

Ceny w restauracjach w Albanii są korzystne, chociaż wynika to z większej biedy panującej w tym kraju. Wiemy już, że ceny produktów spożywczych w Albanii są niskie i podobnie jest w restauracjach i barach. Ceny w knajpach w Albanii różnią się w zależności od tego, czy jesteśmy w ścisłym centrum czy na obrzeżach. Często pojawia się pytanie o bezpieczeństwo w Albanii i odpowiadamy – wieczorne wyjścia do restauracji będą spokojne.

Chcąc zjeść pyszny posiłek z 3 dań dla 2 osób, zapłacimy około 2500 leków, czyli koło 100 zł. Ceny w albańskich restauracjach pozwalają na to, by próbować przepyszny dań lokalnej kuchni jak midhje, musaka czy jagnięcinę. Koszt za takie danie to około 20 zł.

Jakie są ceny noclegów w Albanii?

Ceny noclegów w Albanii są niższe, ale też uzależnione od tego, jaki chcemy mieć standard. Warto wcześniej sprawdzić ceny hoteli. Średniej klasy pokój to może być koszt koło 10 euro. Choć Albania w ostatnich latach znacznie zauważyła wzrost turystów, to jednak daleko jej do innych krajów. Z racji tego, że dobrze jest zdecydować się na all inclusive, by nie przejmować się niczym i mieć wszystko „podstawione pod nos”. Podróż do Albanii może stać pod znakiem spania w drogich hotelach, ale też tanich hostelach czy nawet polach namiotowych. Planując wakacje w Turres zapłacimy ok. 2000 zł za osobę w opcji all inclusive.

Atrakcje w Albanii – ile pieniędzy zabrać do Albanii na przyjemności? Ceny atrakcji turystycznych

Ceny atrakcji w Albanii są stosunkowo świetne. Będąc w Albanii, na pewno odwiedzić Kruję, by dowiedzieć się więcej o Skanderbergu, bohaterze ruchu oporu przeciwko Turkom. Innym miejscem, gdzie warto być jest Berat, gdzie są przepiękne zielone domy i zamek.

Dobrą opcją jest wynajem samochodu w Albanii. Ceny paliw są na tyle korzystne, że nie odczujemy tego w swojej kieszeni. Mając więcej czasu, na pewno musicie odwiedzić Butrint, o którym mówi się, że są to lokalne Pompeje. Ruiny pochodzące z VI wieku zostały wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Bankomaty w Albanii – jak wygląda kwestia płatności

Ceny w restauracjach w Albanii czy sklepach spożywczych są na tyle atrakcyjne, że tylko i wyłącznie od nas zależy to, jak za nią zapłacimy. Polecamy zabrać większą ilość gotówki i płacić w ten sposób. Co prawda hotel w wersji all inclusive opłacamy wcześniej przelewem bankowym, jednak w restauracjach w Albanii można zapłacić również za pomocą karty. Wymiana na euro lub złotówki jest możliwa w kantorze, jednak korzystanie z kart płatniczych wiąże się z prowizjami, a banki pobierają wysokie prowizje. Z bankomatami też bywa różnie, bo większość z nich obsługuje jedynie krajowe karty. Warto zatem mieć cały czas gotówkę.

Dobrą opcją jest korzystanie z karty Revolut, dzięki której nie musimy narażać się na dodatkowe koszty przewalutowania. Możemy za nią płacić również za bilety wstępu, hotelach i dużych supermarketach.